Wpis z mikrobloga

Mirasy z #grafika #grafikakomputerowa co to się dzisiaj stało to ja nie ogarniam. Miałem zrobić logotyp dla firmy transportowej. Załatwił mi to znajomy, logo ma być dla rodziców jego dziewczyny. Okej, ustaliłem, że będzie to koszt 100zł. Robiłem, robiłem i robiłem, 3 dni, w międzyczasie padały pytania o wizytówki i pieczątki, zgodziłem się. W sumie, nie prowadzę żadnego biura reklamy, nie mam plotera, ale chciałem się wszystkim zająć, tak, aby klient dostał komplet i był zadowolony. Znajomy, jako pośrednik (bo weryfikacja postępów była prowadzona na fb XD), mówił co i jak, co zmienić, co dodać, usunąć czy też przesunąć. Okej, skończyłem. Gdy spytał o cenę wszystkiego, powiedziałem "240zł za wszystko", w co wchodziło:
- Projekt logotypu
- Projekt sygnatury na pieczątkę
- Pieczątka
- Projekt wizytówki dwustronnej
- 500szt. wizytówek dwustronnych

On na to przystał, po jakimś czasie mówi, że zarząd firmy się nie zgadza, bo coś (ps. zarząd firmy = jego laska i jej rodzice XD - chyba jedyni pracownicy firmy XD) i poprosił mnie o numer, więc podałem. Po chwili dzwoni do mnie już "Właścicielka" firmy co to jest, czy mogę powiedzieć, czemu tak drogo. Na początku powiedziałem, że było w ciul poprawek, bo co chwilę coś nie tak, zmiany na zasadzie "Trochę w lewo. A może w prawo. Nie wiem, jednak w lewo", jakieś strzałki, narysować ptaka w programie i wrzucić na logo, bo "tak oni to widzą" XDDD. Odpowiadam grzecznie kobiecie, a ona do mnie z ryjem wyjebuje jak ak-47, że
"KUHWA, TO JA ZA 125ZŁ DOSTAŁAM JUŻ 1500 WIZYTÓWEK Z LOGIEM FIHRMY". Dobra, o #!$%@? chodzi, pytam ją
Ja - "Tej firmy dla której robię logo?"
Właścicielka - "TAK, TEJ FIHRMY"
Ja - "To po co Pani logo, skoro już ma Pani wizytówki? Przecież wtedy będą do wymiany XD"
Właścicielka - "... ALE TO I TAK DHROGO BLABLABLA"
Ogółem zbeształa mnie od góry do dołu, że ja TAKI #!$%@? GRUBY HAJS BIERĘ I NIE WYSTAWIAM FAKTUR (na początku już mówiłem, że nie prowadzę działalności gospodarczej i się jeszcze uczę"). Chciałem Jej wytłumaczyć, że w cenie 240zł wchodzi już WSZYSTKO CO KUHRWA CHCIAŁA, ale się nie dało, bo to babiszcze dalej na mnie darło ryja. Na koniec powiedziała, że Wyśle mi przelewem 150zł za same logo (chociaż mówiłem, że logo z poprawkami to 130zł, reszta kasy to wizytówki i pieczątka), ale #!$%@? i że mam sobie je schować do kieszeni XDDD.

Co o tym myślicie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) #smutnealeprawdziwe #kiciochpyta #komputery #truestory #truelolcontent
  • 29
@Traviu: @boinc: @wujciodobrarada: @michalkosecki: @adrianprzetocki: @Thalarctos-maritimus:
Wiadomo, że nie robiłem tego 72h, tylko maksymalnie 10-12. Problem w tym, że nie dostałem żadnych wytycznych, tylko "chcemy samohud i ptaka, bo właścicielka ma na nazwisko (nazwa jakiegoś tam ptaka)". #!$%@?ł mnie fakt, że powiedziałem, że nie mam tabletu graficznego i raczej ciężko mi będzie narysować, to odpowiedzieli, że mogę zamówić ze stocka w wektorze. Znalazłem, zgodzili się, cena
@Spizgany_Majk: kiedy zaczynałem, to robiłem czasami nawet rzeczy za darmo, nie wspominając, ile byłem na tym stratny. z perspektywy czasu widzę, że warto było zrobić w ten sposób trzy zlecenia, pozostałe to tylko nerwy.

nie mówię, żebyś nie robił poniżej tej kwoty, ale ustal sobie na początek jakiś sztywny cennik, który będzie dla Ciebie bazą. jeśli klient chce mniej - podziękuj. jeśli klient wchodzi w Twoje kompetencje i jest chamski -
cena za ptaka (zarys, sam zarys) chyba była 12$, #!$%@?łem się


@Spizgany_Majk: to dobry wyznacznik ceny. zobacz, ile powinieneś wziąć za custom logo, jeśli półprodukty latają po 5 dych.

przerysowałem go sromotnie myszką i wyszedł dobrze. Ale tego to już nie zauważyli.


nie rób takich rzeczy w przyszłości. :)
@Spizgany_Majk: jak to jak żyć? #!$%@? tamtych, a z pizzerią idź w dilerkę. jeśli kasa Ci odpowiada to dwie zasady:
1. pierwsza działka gratis;
2. daj zawsze ciut więcej niż powinieneś (ot np. dwa projekty wizytówek - nie do wyboru tylko jeden w prezencie).

to da Ci większe szanse na utrzymanie relacji w przyszłości.
@michalkosecki: @wujciodobrarada: Dzięki za wsparcie. Mimo wszystko myślałem, że zostanę zbesztany i zmieszany z błotem przez tutejszych "wyjadaczy", a jednak miło usłyszeć jakieś ciepłe słowo, bo kobieta okropnie mi podniosła ciśnienie.

Swoją drogą wierzycie w to, że baba za 1500 wizytówek i projekt logotypu też z "milionami poprawek" zapłaciła 125zł? Na allegro 1500 wizytówek, to jakieś 80zł + 10zł przesyłka, co wychodzi na to, że sam logotyp wyniósł 40zł, bo
A wczoraj miałem spotkanie z właścicielką dwóch restauracji / pizzerii, która chce ulotkę, wizytówkę i menu, 550zł za wszystko, mam na to miesiąc i spytała czy chcę zaliczkę (200zł)... No ja #!$%@? #jakzyc


@Spizgany_Majk: to dużo czy mało?! czy optymalnie
@Spizgany_Majk: wizytówki jesteś w stanie wydrukować w cenie od 0,01 zł do nawet 10-15 zł za sztukę - w tym jeszcze nie ma kosztu projektu, więc wiesz. :)

jeśli chcesz się w to bawić na poważnie to policz sobie miesięczne koszty swojej pracy - np. zakup Photoshopa/Illustratora powinno Ci załatwić jedno proste zlecenie miesięcznie (już netto, po odprowadzeniu podatku). to też Ci da pewien ogląd sytuacji, ile musisz zarobić, żebyś wyszedł
@Spizgany_Majk: ja kiedyś robiłem stronę z CMS, do tego dochodziły zdjęcia produktów (było tego ok 100), budynków (branża budowlana) i obrabianie ich. Przeliczyłem na godziny, wyszła mi kosmiczna cena- byłem pewny, że tyle nie dostanę. Wziąłem więc 1600zł za wszystko. Przy CMSie to bardzo mało.. Mina Janusza była nieziemska. Nie zjawił się w firmie przez 3dni. Wrócił i zapytał, czy może zapłacić w ratach, co tydzień 400 zł. :( no ale,
@Spizgany_Majk: Przez taki cennik, jaki podałeś 240zł za wszystko psujesz rynek, temat wałkowany milion razy, ludzie zajmujący się tym profesjonalnie i zawodowo biorą za takie projekty normlany pieniądz, niestety jest wielu klientów, którzy powiedzą, że student logo zrobi nam za 200 zł a nie za 1000zł i tak się wszystko #!$%@?. Fajnie, że się zainteresowałeś tematem grafiki, ale staraj się wyceniać nieco wyżej, grafik to normlany zawód a za 3 dni