Wpis z mikrobloga

André Siegfried to francuski socjolog i geograf przełomu XIX i XX wieku. Jest też pionierem socjologii wyborów. W swojej pracy próbował zrozumieć skąd się biorą preferencje wyborcze głosujących. W 1913r. napisał dzieło pt. "Obraz polityczny Francji Zachodniej w czasach III Republiki", w którym dokonał analizy wyborów, które odbyły się przez 40 lat trwania ówczesnego reżimu. Doszedł do zaskakującego wniosku: preferencje wyborcze są ściśle związane z geologią! Proces myślowy Siegfrieda był następujący: geologia -> rozmieszczenie populacji -> własność -> struktura społeczna -> religia -> głos. W Wandei, którą badał Siegfried, północ ma podłoże granitowe, a południe wapienne.

Tam gdzie jest granit, łatwo o wodę, więc populacja jest rozproszona. Faworyzuje to rozwój wielkich gospodarstw rolnych, czyli bogactwo. Mieszkańcy żyją daleko od siebie, więc w utrzymywaniu więzi społecznych przydaje się Kościół. No a wiadomo, że religijni głosują na prawicę.

Z drugiej strony wapień ogranicza dostępność wody. Ludzie gromadzą się w tych właśnie ośrodkach. Jako że gęsto zamieszkują miasta, to nie mają wielkich posiadłości. Mieszkanie na kupie sprawia natomiast, że nie potrzebują księdza, żeby żyć w społeczności. Stąd głos na lewicę.

Myśl Siegfrieda zawiera się w jednym zdaniu "Granit głosuje na prawicę, wapień na lewicę" (fr. "Le granite vote à droite le calcaire vote à gauche.") Na obrazku macie mapki Wandei z wyborów prezydenckich 2002 i regionalnych 2004. Na górze głos na kandydatów UMP (im ciemniejszy odcień, tym większe poparcie), po środku socjalistów, na dole Front Narodowy.

Siegfried miał ambicję stworzyć model idealny, ale poza Wandeą to geologiczne podejście do tematu nie zawsze się sprawdza :)


#tmszdelivers
tmsz - André Siegfried to francuski socjolog i geograf przełomu XIX i XX wieku. Jest ...

źródło: comment_GOzjeSK9psfzw5DayqdGJ9joBtXg8Y7z.jpg

Pobierz