Wpis z mikrobloga

@gnuthomson: Odpowiem sam sobie. @namrab obserwował przez filtr pomarańczowy, chociaż w opisie tego filtru nic o Jowiszu nie ma. Na stronach Delta Optical polecają filtr niebieski, bo "wyostrzania granic między czerwonawymi pasami a przyległymi jasnymi strefami w górnej atmosferze. Pomaga umiejscowić Wielką Czerwoną Plamę i wstęgi w pasach.". Ciekawie zapowiada się też filtr żółty: do przyciemnienia prądów atmosferycznych, zawierających tonacje o czysto niebieskim odcieniu oraz wydobycia szczegółów w małych
@gnuthomson: Mam wrażenie, że najlepszym wyborem będzie filtr przepuszczający jak najdłuższe fale. Powód jest taki, że im fala krótsza, tym łatwiej się rozprasza w atmosferze. Nie wiem, jaka to będzie różnica w przypadku robienia lucky imagingu. Sam robiłbym zdjęcia we filtrze I (najdłuższy standardowy Johnsona-Cousina), Sy (najdłuższy standardowy Stromgrena), a także na próbę we filtrze Sb (pośredni Stromgrena) oraz B (krótki Johnsona). Te dwa ostatnie traktowałbym raczej jako ciekawostkę, bo chociaż
@gnuthomson: Tutaj fajne zestawienie na temat zastosowania filtrów barwnych w obserwacjach wizualnych planet: http://mvas-ny.org/HowObsPlanets.htm

Ja użyłem pomarańczowego, bo blokuje światło o krótkich długościach fali (które jest bardziej zniekształcane przez atmosferę), a z drugiej strony jest na tyle szerokopasmowy, że można fotografować na rozsądnej czułości. Posiadam też filtr podczerwony, który jeszcze bardziej uspokaja atmosferę, ale jest tak ciemny, że w połączeniu z moją kamerką nadaje się w zasadzie tylko do robienia Księżyca
namrab - @gnuthomson: Tutaj fajne zestawienie na temat zastosowania filtrów barwnych ...

źródło: comment_HZoRjnyywo2L606hHsBa0w9Niny67nbz.jpg

Pobierz