Wpis z mikrobloga

#pytanie #komputery #video #kable i może trochę #elektronika

Mam mały problem z podłączeniem telewizji. Otóż mam "dekoder" Netii, który posiada wyjście HDMI, SCART oraz Digital Audio. Po drugiej stronie mam monitor, który ma wejścia DVI i VGA. Jako, że nie posiada on głośników ani żadnych wyjść typu jack mam problem z dźwiękiem. Chciałbym puścić obraz na monitor, a dźwięk na głośniki ze standardowym wtykiem mini jack 3,5 mm.

Doradziłby ktoś jak najszybciej to wykombinować? Czy tanie konwertery HDMI -> VGA + jack 3,5 mm dają radę, czy lepiej omijać szerokim łukiem?
  • 8
@maxprojekt: Z jednej strony tak, ale z drugiej strony z tego co wyczytałem przy połączeniu przez HDMI istnieje ryzyko dekoder uzna że przez to wyjście puszczamy dźwięk i dezaktywuje to digital audio. Drugi problem jest taki, że Digital Audio jest cyfrowy, a jack analogowy - potrzebny byłby konwerter zapewne.
@hrumque: Dzięki za wskazówkę. Właśnie potrzebuję tego najlepiej na już, więc poszukam czegoś w kraju, chociaż jak widzę cena poniżej 70 zł nie schodzi, a do tego musiałbym dokupić jeszcze kabel SPDIF oraz jakąś przejściówkę RCA -> jack (bo większość konwerterów ma RCA)
@grad: nie nie, żebyś nie kupił "nietego co trzeba" - nie chcesz przejściówki "spdif światłowód" na "spdif koaxial kabel" tylko przejściówkę jak pokazałem - z "spdif" (obojętnie które, zasadniczo przeważnie są oba wejścia, światłowodzik i koaxial chinch) na wyjście audio normalne (przeważnie 2x chinch, bo stereo).
czyli coś takiego: http://allegro.pl/adapter-konwerter-toslink-spdif-do-chinch-audio-lr-i5016508197.html

Sam kabelek spdif optyczny to grosze, 2zł dokładniej: http://allegro.pl/kabel-optyczny-t-t-toslink-black-line-audio-0-5m-i4874093354.html
@grad: a jeszcze jedno przyszło mi do głowy - duża szansa, że to pudło ciagle generuje sygnał audio na wszystkich wyjściach - więc podłączasz monitor po HDMI > DVI, a z wyjścia euro-scart sobie weźmiesz analogowe audio.
W sumie groszowa sprawa by to sprawdzić - jakiś kabelek scart rozszyć i wydłubać z niego masę i dwa kanały...
@hrumque: Ten ostatni pomysł jest super - jeśli to by działało to wtedy tak naprawdę problem z głowy. Pytanie tylko, czy da się sprawdzić czy euro-scart generuje audio, np. multimetrem? Będzie na kabelkach sygnałowych jakieś napięcie?
@grad: jak masz jakieś głośniki komputerowe itp - to sprawdzisz przy użyciu ich wtyczki (jack) i dawałka drucika który wetkniesz w odpowiednią dziurkę w scart - do testu wystarczy ci masa i jeden z kanałów audio, więc dwa druty (z tego jeden choćby do obudowy - gniazda antenowego czy coś.
Wyjścia audio to 1 i 2 (lewe górne na rysunku), masa to 4 (drugi od lewej, na dole, tuż poniżej wyjść
hrumque - @grad: jak masz jakieś głośniki komputerowe itp - to sprawdzisz przy użyciu...

źródło: comment_NSLvEQ5HyG3SzAyPoC9s8ZMjUVW14tK2.jpg

Pobierz