Wpis z mikrobloga

@elkarzad: To jest dość typowe. Jak masz wątpliwości to zawsze możesz to zgłosić na policję.
Z art. 106 § 3 Kodeksu wyborczego, zbieranie lub składanie podpisów w zamian za korzyść finansową lub osobistą jest zabronione, a zatem naruszenie wskazanego przepisu wiąże się z naruszeniem przepisu karnego Kodeksu.

Jednak póki co nie słyszałem by była jakaś sprawa o takie "reklamowanie" się z "komisją za podpisy". Więc wydaje się to moim zdaniem ok.
@Mrboo: Widzę, że trochę lepiej znasz temat - może wiesz, w jaki sposób autor zgłoszenia zapewnia miejsca w komisji? Ja się na tym w ogóle nie znam, a jestem ciekaw.
@elkarzad: Osoby do komisji wyborczej zgłaszają komitety kandydata na prezydenta. Kandydatów zgłasza pełnomocnik wyborczy danego komitetu lub osoba upoważniona przez niego. Też błędem jest to, że w ogłoszeniu nie powiedziano o tym, że miejsce nie jest pewne. Bo jeśli jest więcej osób niż miejsc to wtedy następuje publiczne losowanie. Przy okazji do komisji mogą zgłaszać tylko te komitety które zarejestrowały kandydata (100 tysięcy podpisów, sprawdzenie pozytywne o niekaralności kandydata itd.). Też
@Mrboo: Wysłałem odpowiedź na takie zgłoszenie. Oczywiście nie było w nim żadnej wzmianki o zbieraniu podpisów. Dopiero z maila się dowiedziałem że muszę zebrać 10 podpisów na kandydata PL. Nie było również info że zgłaszać do komisji mogą jedynie komitety które zarejestrują kandydata więc bym się naciął. Z tego co przeglądam internet podobny sposób zbierania podpisów praktykuje DB
@ediz4: PL? Partii Libertariańskiej? To bardzo ciekawe, bo oni nie mają zarejestrowanego komitetu wyborczego i nie mogą zbierać podpisów pod kandydaturą Deski. Chyba, że nadal zbierają te tysiąc podpisów do utworzenia komitetu xD
@Mrboo: Tak, mam gdzieś na skrzynce. Olałem sprawę a wczoraj dostałem przypomnienie od nich. Dla mnie to trochę szwindel bo brak było informacji że mimo zebrania przeze mnie podpisów całe zgłaszanie nie dojdzie do skutku bo ich kandydat nie wystartuje. Do tego brak info o zbieraniu podpisów w ogłoszeniu.
@ediz4: To racja. Ogólnie tak samo kwestia z DB. Też niby mają jakiegoś kandydata jakiegoś Tałajno czy coś takiego. Ale też ten kandydat nie zarejestrował komitetu kandydata na prezydenta więc no - może mieć ciężko z zebraniem 100 tysięcy. Choć termin do rejestracji komitetów jest do 16 marca. Za to 26 marca jest ostateczny termin na zgłaszanie kandydatów przez owe komitety.