Wpis z mikrobloga

Mikroby! Dzisiaj moja kolej, znowu ja - w... specyficznym, treściwym klimacie - w określonym, powiedzmy sobie, klimacie. Włoskim. Pięć elementów, trzy literackie, dwa poza literackie. Syto!

Cytat na dziś: "Zobaczyć Neapol i umrzeć". [J. W. Goethe]

Książka na dziś: Umberto Eco, "O bibliotece". Króciutka, treściwa, zwarta - o cechach idealnej biblioteki. Przyjemnie napisana, można kupić "na mieście" za dychę (ja za tyle kupiłam:).

Skandal na dziś: Boccacio, "Dekameron". Dlaczego? Sięgnijcie na przykład po czterdzieste opowiadanie - albo po ekranizację. Sześć nagich kobiet słucha siódmej opowiadającej o zmartwychwstającym nieboszczyku...

("Cudowne przytrafienie pewnego nieboszczyka", "Dekameron", G. Boccaccio)

Muzyka na dziś (popatrzcie za okno - czy raczej, wyobraźcie sobie, co było za szybą rano:): http://www.youtube.com/watch?v=Z_tk-AhlA1o

Wizualne na dziś: Amadeo Modigliani, "Akt siedzący"

#poezja #literatura #cytaty #wlochy #wloskie #malarstwo #sztuka #muzyka #vivaldi #muzykapowazna #podwieczorekkulturalny
  • 10
@simsoniak: W tej chwili rozpływam się w Kierkegaardzie w najnowszym Kronosie, a obok leży wymuszona Zbrodnia i Kara. Mam wyrzuty sumienia, że nie pochłonę Dostojewskiego po mojemu, tylko będę czytał na ostatnią chwilę ;l

BTW Miałaś do czynienia z UJotowym "Drugim Obiegiem"?
@masej: Z tym zbiorem i wypisem? Widziałam, że jest - i kiedyś sobie kupię - na razie mam swój własny, osobisty spis drugiego obiegu do kupienia. :)

Dostojewski ffu - ale ciekawie ujęty jest Dostojewski w opowiadaniu prozaika słowackiego Balla - tytuł opowiadania "Diabeł przychodzi przez ekran". Krokodyle połykanie i tak dalej. :)

(Opowiadanie do przeczytania w magazynie "Pobocza" - poświęconemu literaturze Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej).
@simsoniak: warto dodać, że bliskim przyjacielem Modiglianiego był polski pisarz Leopold Zborowski, który opiekował się artystami żydowskiego pochodzenia, których sztuka w owych czasach została nazwana przez Rzeszę jako zdegenerowana.

NSDAP w Monachium wystawia obrazy twórców sztuki ekspresjonistycznej wraz z obrazami osób psychicznie chorych. Więcej