Wpis z mikrobloga

Tak sobie czytam komentarze w tym znalezisku i myślę, że to jest naprawdę straszne. Przyznam, że już pytanie Dudy bardzo mnie zaszokowało, byłem naprawdę zaskoczony, że kandydat na prezydenta polski może podczas telewizyjnych wypowiedzi wypowiadać tak ohydne słowa. A tu się okazuje, że zmazywanie odpowiedzialności za zbrodnię, jest całkiem powszechne. W TV też szumu o to specjalnie nie było.
Oczywiście głosy, że to nie Polacy są na Wykopie dość popularne. o ile to jest po prostu kłamstwo, to są znacie gorsze wypowiedzi:

W czasie tragedii w Jedwabne nie było Polski. Polska była pod Niemiecką okupacją i jako naród w żaden sposób nie musimy się poczuwać do jakiejś zbiorowej odpowiedzialności za te zdarzenia.

Słowa użytkownika @yani. Naprawdę, zastanawia mnie co się dzieje w głowie człowieka, którzy ma taki pogląd. Oczywiście, nie musimy jako wszyscy Polacy czuć się winni, za Jedwabne, tak samo jak Niemcy nie muszą, czuć się winni za Holocaust (oczywiście ci którzy nie brali w nim udziału.) Polska nie może jednak udawać, że do zdrobni nie doszło. Słowa, Dudy, gdyby zostały wypowiedziane przez ukraińskiego polityka, na temat Wołynia, lub przez rosyjskiego na temat Katynia, stały by się w Polsce ogromną aferę. Powiecie, że tych zbrodni nie można porównywać? Skali oczywiście nie. Ale należy pamiętać, że każdy naród ma swoje winy. Jeśli my, Polacy zapomnimy o swoich, to absurdem byłoby myśleć, że inni będą pamiętali o swoich i ich polskich ofiarach. Polska, w szczególności nie może, przeinaczać historii, im mniej polska będzie zbrodnia w Jedwabnem, tym mniej niemieckie (a bardziej polskie), będą obozy.
#neuropa #4konserwy #wybory
  • 5
@erarez: Pokazuje to wyraźnie, że Polacy mają w tych kwestiach mentalność zbliżoną do Ukraińców. Rozliczenie się z przeszłością jest niemożliwe w sytuacji gdy scena polityczna jest zdominowana przez prawicę, która uważa "dobro narodu" za nienaruszalną świętość. Czytając komentarze Ukraińców, można zauważyć, że wszelkie zwracanie uwagi na problematyczne kwestie historyczne odbierane jest jako atak na ich państwowość oraz tożsamość. Z tych powodów jestem sceptyczny co do ostatecznego rozwiązania sporów - nie dojdzie
@erarez: Nie, naród Polski nie jest w żaden winny. Jakieś nic nie znaczące incydenty są niczym w porównaniu z losem tysięcy polaków, którzy ryzykowali życiem ratując żydów. Zwłaszcza w kontekście tego w jaki sposób żydzi zdążyli się odpłacić i dalej odpłacają.
@erarez: Polecam sięgnąć do źródeł historycznych, zez nań świadków i faktów jakie wydarzyły się w związku z tym incydentem a nie czerpać info z szukających sensacji mediów czy ze szmatławców pseudo-historyka Grossa