Wpis z mikrobloga

#budownictwo #beton #odlewnictwo

Potrzebuję odlać betonową płytę o wymiarach 50x50x5cm. Skręciłem formę z desek do której wlałem gotową mieszankę betonową Baumit B20. Całość wytrząsłem i oklepałem w celu usunięcia pęcherzyków powietrza. Nadmiar betonu ściągnąłem za pomocą drewnianej listwy.

Pierwsze pytanie - po ilu dniach mogę to wyjąć z formy?
Druga sprawa - po jakim czasie beton osiągnie pełną wytrzymałość?

Jedna sprawa mnie troszkę martwi. Nadmiar betonu utworzył na podłodze małe kupki. Po mniej więcej dwóch godzinach te grudki przyschły i bardzo łatwo się rozpadają po ściśnięciu między palcami. Czy to świadczy o słabej jakości betonu? A może źle wymieszałem mieszankę z wodą (nie zauważyłem nigdzie suchych fragmentów podczas wylewania z wiadra)? Chyba, że jestem po prostu w gorącej wodzie kąpany i dopiero po pełnym wyschnięciu beton będzie zwarty i twardy (choć wydaje mi się, że takie niewielki grudy powinny w miarę szybko wyschnąć).

Z góry dziękuję za porady :)
  • 10
Beton wiąże długo ( 28 dni przyjmuje się jako okres uzyskania większości wytrzymałości), rozdeskowanie po 24 godzinach to będzie za wcześnie, raczej 5 dni.

Przez kilkanaście dni beton należy utrzymywać w stanie wilgotnym, czyli przykrywać i w razie potrzeby spryskiwać niezadeskowaną powierzchnię wodą.

Po 2 godzinach to jeszcze nie doszło do wytworzenia istotnej wytrzymałości betonu, to następuje po około 6 godzinach.

Po 1 godzinie mieszanka betonowa co prawda przestaje być płynna ale