Wpis z mikrobloga

#astronautyka #pytaniedoeksperta #pytanie #kosmos #astronomia

Od dawna zastanawiam się czy możliwe jest dotarcie do Księżyca mając do dyspozycji superwydajny silnik (z dowolnie dużą ilością paliwa), ale nie jednocześnie nie uzyskując prędkości ucieczki?

Inaczej mówiąc mam pojazd z silnikiem na antymaterię, ale stosunkowo wolny, powiedzmy prędkość odrzutowca. Czy odrywając się od Ziemi pionowo to dolecę do Księżyca z taką prędkością?
  • 29
@marek_antoniusz: Wyobraź sobie że stoisz sobie na powierzchni Ziemi i nagle dostajesz kopniaka, który nadał Ci prędkość prostopadłą do powierzchni planety równą prędkości ucieczki z Ziemi. Co się stanie? Uciekniesz z Ziemi. Nie będziesz miał żadnego dodatkowego przyspieszenia, a jedynie prędkość początkową. Będziesz miał wręcz przyspieszenie ujemne, bo przyciąga Cię Ziemia. Gdyby we Wszechświecie istniała tylko nasza planeta i Ty, to prędkość ucieczki byłaby wystarczająca, żeby od Ziemi oddalił się na
@aloalo83:

1. Prędkość ucieczki z powierzchni Ziemi jest 11.2 km/s.
2. Prędkość ucieczki liczysz: v = sqrt(GM/R)
3. W powyższym G i M są stałe, a R będzie szukane
5. Jeśli dla R = 6380 km jest v = 11.2 km/s, to jakie będzie r dla v = 1 m/s?
4. Wychodzi, że r = 125.44 * R, czyli r = 5.34 j.a.
6. ???
7. PROFIT (w
@Al_Ganonim: wytłumacz mi proszę jak możliwe jest opuszczenie naszej planety bez osiągniecia prędkości ucieczki? (nie, nie wymadrzam się, poprostu nie wiem i jestem ciekaw) wytłumacz w miarę możliwości łopatologicznie :)
@Konduktor: prędkość ucieczki to taka wielkość, która określa, jaką musisz mieć prędkość początkową na powierzchni planety, żeby z tej planety odlecieć i już więcej nie wrócić. Dostajesz kopa na start i to tyle. Zupełnie inaczej jest, jak będziesz miał przy sobie silnik dostarczający ciągle jakieś przyspieszenie. Jeśli silnik pociągnie Cię z siłą ciut większą, niż robi to grawitacja, to będziesz miał stałe przyspieszenie od Ziemi. Jak silnik będzie równoważył przyciąganie Ziemi,