Wpis z mikrobloga

#astronautyka #pytaniedoeksperta #pytanie #kosmos #astronomia

Od dawna zastanawiam się czy możliwe jest dotarcie do Księżyca mając do dyspozycji superwydajny silnik (z dowolnie dużą ilością paliwa), ale nie jednocześnie nie uzyskując prędkości ucieczki?

Inaczej mówiąc mam pojazd z silnikiem na antymaterię, ale stosunkowo wolny, powiedzmy prędkość odrzutowca. Czy odrywając się od Ziemi pionowo to dolecę do Księżyca z taką prędkością?
  • 29
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: 1)a jednak chyba da się powiedzmy natychmiast - kontrolowaną eksplozją. Z tego co słyszałem to po wynalezieniu bomby atomowej były prowadzone testy lecz zakończyły się (oczywiście i na szczęście) fiaskiem
2) zadna z rakiet kosmicznych nie osiągnęła prędkości ucieczki a jednak na orbitę mogły się dostać więc .. Tak ;)
  • Odpowiedz
@Konduktor: ha, co do 2), to osiągnięcie prędkości pozwalającej na stałe orbitowanie jest trochę inną rzeczą. Prędkość ucieczki z powierzchni Ziemi to 11.2 km/s. Prędkość potrzebna do osiągnięcia stałej orbity o promieniu Ziemi to 7.9 km/s.

Voyager 1 dwa lata temu osiągnął prędkość 17 km/s ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Konduktor: No tak :).
Ale wiesz, nie możesz zadać też niemożebnie wielkiej prędkości w bardzo krótkim czasie, bo naprężenia rozwalą rakietę. Albo przeciążenia zgalaretkują astronautów.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Przeciążenia to jedno ale przyspieszając od razu do prędkości ucieczki obiekt spali się w atmosferze. ;)

Cytując z artykułu na temat Programu Orion:
"Jedyną weryfikację możliwości wykorzystania bomb jądrowych do wynoszenia ładunków na orbitę zapewnił wypadek podczas serii testów ograniczania zasięgu eksplozji jądrowych w ramach programu Operation Plumbbob. W 1957 roku bomba jądrowa niskiej mocy spowodowała wyrzucenie 900-kilogramowej stalowej pokrywy. Obliczenia wskazują, że płyta osiągnęła prędkość co najmniej dwukrotnie większą
  • Odpowiedz
@winged: Bardzo fajna ciekawostka! Niesamowite, że tona stali po prostu zniknęła.


@Al_Ganonim: nie aż tak niesamowite jeśli wziąć pod uwagę że bezpośrednio pod nią wybuchła bomba atomowa :)
  • Odpowiedz