Wpis z mikrobloga

Moja Polska 9: Parowozownia Wolsztyn
Miłośnikowi kolei tego miejsca przedstawiać nie trzeba. Parowozownia Wolsztyn jest jedyną parowozownią na świecie, której maszyny kursują w planowym ruchu pasażerskim. No, nie do końca - w planowym ruchu pasażerskim były do 2014 roku, obecnie jeżdżą w taryfie Przewozów Regionalnych jako pociągi turystyczne. Niemniej jednak co kilka-kilkanaście dni z Wolsztyna wyrusza na trasę parowóz. Parowozownia została wybudowana w 1907 roku i powiększona w roku 1909. Obecnie stacjonuje w niej około 30 pojazdów, jednak na tę chwilę niestety sprawny jest tylko jeden - Ol49-69. Pozostałe, m. in. Pm36-2, serie Ok1 i Ok22 oczekują naprawy. Parowozownia Wolsztyn oferuje noclegi w dawnej noclegowni dla drużyn parowozowych. Jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok.
Dotrzeć tam można pociągami ze Zbąszynka, Poznania lub Leszna.
Tutaj http://turkol.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=3 jest lista pociągów specjalnych obsługiwanych przez wolsztyńskie parowozy i nie tylko. W internecie znajduje się też rozkład pociągów planowych prowadzonych przez parowóz.
Zdjęcie zrobiłem 26.07.2014 w hali parowozowni.
#mojapolska #podroze #podrozujzwykopem #wolsztyn #parowozowniawolsztyn
Oinasz - Moja Polska 9: Parowozownia Wolsztyn
Miłośnikowi kolei tego miejsca przedst...

źródło: comment_ZN4docIceJoRxGwCFPoH3M9oXhZALssD.jpg

Pobierz