Wpis z mikrobloga

Bardzo ciekawe spotkanie i rozmowa, Peter Schiff i Mike Maloney.
Po obejrzeniu wniosek jaki wyciągnąć można to to, że wszystkiemu winne są banki centralne, ich poszczególne polityki monetarne a przede wszystkim waluty fiducjarne.
Rozwiązaniem według tych ekonomistów byłoby posługiwanie się złotem na całym świecie.
To raczej niemożliwe według mnie. Wszystkim tym problemom mógłby zaradzić bitcoin ale niestety ludzie starszej daty nie pozwolą na to jeszcze z różnych powodów ale głównie z braku wiedzy czym bitcoin jest. Ale nawet nie to mnie tak niepokoi, że bitcoin nie może się przebić jak to do jakich absurdów doszło poprzez politykę ekonomistów podążających nurtem Keynesizmu, który jak wszystko na to wskazuje doprowadzi do katastrofy już w niedługiej przyszłości.
Nurtuje mnie jedno pytanie?
Kto mógłby wytłumaczyć mi jak to możliwe, że ja pożyczając swoje pieniądze państwu czyli kupując obligacje w niektórych krajach takich jak Szwajcaria nic z tego nie mam a mało tego, państwo oddaje mi mniej niż pożyczyło ode mnie. Jaki to ma sens?
#btc #bitcoin #kryptowaluty #ekonomia #ekonomiazadyche #gospodarka #polska #europa #usa #ameryka #swiat #waluty #kryzys #polityka #politykamonetarna #bankcentralny #bank #banki #bankier #zloto #wyjscieawaryjne
p.....4 - Bardzo ciekawe spotkanie i rozmowa, Peter Schiff i Mike Maloney. 
Po obejr...
  • 26
  • Odpowiedz
Wincyj tagów nie było?


@fir3fly: nie chciało mi się już więcej wpisywać. Gdybym chciał zawrzeć wszystkie tagi, których dotyczy ta rozmowa musiał bym wpisać wszystkie tagi z wykopu.
  • Odpowiedz
@fir3fly: nie rozumiem jakie ekonomiczne podstawy ma minusowe oprocentowanie? Jak do tego doszło, że pożyczam komuś swoje pieniądze i do tego dopłacam? Czy to nie jest okradanie mnie?
  • Odpowiedz
@pawlo74: Kwestia zabezpieczenia inwestycji. Tak, tracisz na tych obligacjach, ALE - jeżeli po wyemitowaniu tych obligacji, stopy procentowe spadną jeszcze bardziej (czyli będą jeszcze bardziej ujemne), rynkowa cena obligacji który Ty posiadasz wzrośnie. Po pierwsze dlatego, że mają lepsze oprocentowanie od bieżąco emitowanych i po drugie dlatego, że obligacje z ujemnym stopą zwrotu to inwestycja 100% bezpieczna, bo takich obligacji nie emitują kraje trzeciego świata, tylko najbogatsze kraje. Można ew. jeszcze
  • Odpowiedz
@vexeen: to ma jakiś sens bardzo pokrętny ale jednak. Czyli, że jeżeli trzymałbym w gotówce we frankach to gorzej bym na tym wyszedł? Frank szwajcarski też jest 100% bezpieczny, po co mi obligacje? Trzymając w gotówce nie mam minusowego oprocentowania, nie dopłacam nic.
  • Odpowiedz
@pawlo74: Wyszedłbyś tak samo. Tylko tutaj masz podwójną możliwość zarobku - bo gdyby w Szwajcarii spadły stopy procentowe, to oprócz zysku/straty z tytułu długoterminowej aprecjacji/deprecjacji masz jeszcze możliwość zarobku na odsprzedaży tych obligacji na rynku po wyższej cenie. Tak czy inaczej - obligacje o ujemnym oprocentowaniu to jest raczej instrument, że tak powiem - hazardowy i nie liczyłbym na ogromne zyski na nim.
Ostatni powód dla którego ten typ obligacji jest
  • Odpowiedz
@vexeen: a dziękuję to trochę rozjaśniło sprawę, wszystko zależy ile waluta straci na wartości przez ten czas. Dlaczego te waluty tracą wartość o co chodzi, ubywa towaru na rynku?
  • Odpowiedz
@pawlo74: Masz na myśli - skąd się biorą wahania kursów walut? Bo wiesz - waluta może stracić na wartości względem jednej waluty, a jednocześnie umocnić się względem drugiej. Zmiennych jest całe mnóstwo. Stopy procentowe danego kraju, polityka monetarna, sytuacja gospodarcza, sytuacja polityczna, sytuacja geograficzna itd.
  • Odpowiedz
@vexeen: to na koniec, czy jest jakieś racjonalne wytłumaczenie dla dodruku pieniądza? Naprawdę nie widzę, żadnej różnicy kiedy robi to bank centralny a kiedy robią to fałszerze pieniędzy. I nie chodzi tu o to gdzie te pieniądze trafiają tylko co dzieje się z pozostałymi pieniędzmi w obiegu. Tracą na wartości, ktoś nas po cichu okrada a my nawet o tym nie wiemy.
  • Odpowiedz
@mrbungle: nic się nie zmieniło nie od 10 lat ale od momentu kiedy amerykanie odeszli od standardu złota ponieważ od tego czasu gospodarka światowa stacza się coraz szybciej.
A jak piszesz od dziesięciu lat to w tym czasie nic się naprawdę nie zmieniło? Nie było niemalże całkowitego załamania systemu w 2008 roku?
Przecież oni przewidzieli wszystkie poprzednie krachy! A jeszcze jedno. Twierdzisz, że te wykresy nic nie mówią czy kłamią a
  • Odpowiedz