Wpis z mikrobloga

#bitcoin #kryptowaluty #gry #informatyka

Dawno, dawno temu zastanawiałem się, czy możliwe jest stworzenie sandboxowej multiplayerowej gry ekonomicznej ala SimCity opartej na technlogii blockchain.

- na drodze miningu można otrzymywać wirtualną walutę (nazwijmy ją CitiCoin)
- w razie zbyt wysokiej trudności kopania, Citicoiny można kupić od innych graczy, lub od administratora gry
- w zamian za walute można stawiać dowolne budynki (kiedy stawiasz budynek kilka CitiCoinów zostaje zniszczone)
- waluta nie jest niezbędna do gry - jednie do startu - po zbudowaniu budynków produkujących żelazo/drewno/kamienie/itp mamy materiały do dalszej rozbudowy imperium - uzależnienie od CityCoinów maleje
- wszystkie akcje podjęte przez gracza oraz wszelkie zminay w świecie gry zapisywane są w blockchain
- blockchain jest też publicznym źródłem liczb losowych stosowanych w rozgrywce
- Źródłem zarobku dla administratora gry jest jest pula premined CitiCoinów którą sprzedaje wedle własnego uznania
- Rozgrywka ulega automatycznemu restartowi co kilka tygodni. Dzięki temu blockchain który muszą trzymać gracze na swoich dyskach jest utrzymywany w rozsądnych rozmiarach a administrator może liczyć na regularne zastrzyki gotówki
- gra może posiadać stronę militarną ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Dzięki smart-kontraktom oferowanym przez sieć bitcoinową można grać na pieniądze (zakłady pomiędzy graczami, zlecenia, nagrody za wykonanie zadań)

Istnieje jakiś sensowny powód dla którego to miałoby nie wypalić? Technologia praktycznie eliminuje jakiekolwiek cheaty, nie ma też kosztu utrzymania serwerów.

System nie musi być open source - to jest niezbędne dla systemu finansowego, ale nie dla komercyjnej gry, nie ma więc obaw że następnego dnia po premierze powstanie 100 klonów próbujących nachapać się kasy na cudzej pracy
  • 15
@McGravier: Bardzo podoba mi się taka inicjatywa dodać do tego jakieś elementy z gier mmorpg i mamy prawdziwą wirtualną rzeczywistość. Myślę, że wraz ze wzrostem popularności kryptowalut coś takiego powstanie.
@EdLato: Wiem grałem sporo kiedyś :) Ale zanim dojdziesz do kopalni złota i żeby jeszcze te złoto sprzedawać i utrzymywać wioskę i bronić się przed atakami to minie sporo czasu :) Chyba, że coś się pozmieniało.
@McGravier: Takie coś to na #ethereum. Z czasem bloków 10 sekund, rozbudowaną platformą smart kontractów możliwości są ogromne, a implementacja nie taka trudna. Tutorial najbardziej rozwijanego języka Ethereum - https://github.com/ethereum/wiki/wiki/Solidity-Tutorial
Z takimi narzędziami stosowanie technologii blockchain jest banalne(mówię to jako student informatyki). Mogę polecić tutoriale z tej strony jak chce się ktoś nauczyć tworzyć większe aplikacje - https://eng.erisindustries.com/
@maniakbitcoin: Najpierw obiecali 2 tygodnie, a potem żeby nie obiecywać napisali, że jak będą 4 dni bez większych bugów - sieć jest teraz ostro testowana przez użytkowników. Mam nadzieje, że się w tym miesiącu wyrobią.
https://stats.ethdev.com/ - Tutaj można podejrzeć statystyki testowej sieci.
Jak ktoś chce realizować większy projekt, to może już zacząć, bo zanim skończy sieć powinna już wystartować ;-)