Wpis z mikrobloga

A co powiecie na taki "program" "polityczny" (nie gańcie mnie, za to, że mało, wszak niektórzy mogą bez programu i całkiem im dobrze idzie;) ja jak mi się zechce to nawet poszukam "liczb" i coś przedstawię ) (teraz piszę na spontana, bez namysłu)

"Wszyscy" podniecają się
a) PIT
b) CIT
c) ZUS
d) Płaca minimalna
e) Kwota wolna od podatku
f) VAT

ZUS na razie pominę.

osobiście uważam, że sztuczne podwyższanie płacy minimalnej jest kiepskie i jest dla "frajerów" którzy nie potrafią wynegocjować wyższego wynagrodzenia, a dlaczego nie mogą? Bo nie mają wyjścia(tak twierdzą) bo jest rynek dobry dla pracodawców itd.

Jak zwiększyć ilość pracodawców? A no poprzez obniżkę CITu.
Oczywiście zaraz ktoś wyskoczy, że to "bee" tak wyzyskiwaczom dawać.
tylko kto płaci tak na prawdę CIT? firmy? Nie, kupujący, czyli między innymi my.
Ponadto, im CIT mniejszy tym większe prawdopodobieństwo, że pracodawców będzie więcej, wiec będą musieli starać się bardziej o pracownika.

Powstaje teraz luka w budżecie, co teraz?
A no trzeba podnieść VAT, ale nie ten ze stawką 23%, tylko pozostałe stawki, (już podobno jedna stawka VAT = 18% daje więcej do budżetu, niż te wszystkie), i tak pozostałe stawki trzeba by było zwiększyć.

Co dalej, przecież podwyżka niższych stawek to uderzenie w najbiedniejszych?
A no kwota wolna od podatku, ja stopniowo zwiększamy.

A co z PITem? A no jak kwota wolna od podatku będzie odpowiednio wysoka to tak jak by nie było stawki 19%

Ostatecznie VAT mołby wynosić (jego wszystkie stawki w okolicach 20%) i pokryło by to straty budżetu z PITu(kwtoty wolnej od podatku) i CITu.

Liczby (jak mi się będzie chciało) przedstawię później.

I na koniec, aby więcej głosów zdobyć
"Je#$ć system" ( ͡° ͜ʖ ͡°) "

#ekonomia #polityka #wybory #podatki #nowykrul ;)
#rozmyslania
  • 32
VAT mołby wynosić (jego wszystkie stawki w okolicach 20%)


@LowcaG: troche spora podyzka cen zywnosci - o 13%. generalnie nie raz wykazywano ze Vat jest akurat najmniej sprawiedliwym podatkiem, bo najblizej mu do podatku poglowowego.

na podstawie czego wnioskujesz ze to brak CIT by pobudzil gospodarke? jakies przyklady? owszem, sciagnie kapital z zagranicy, ale to nie tylko o to chodzi w gospodarce. a teraz wyobraz sobie ze wszytskie kraje na swiecie
Vat jest akurat najmniej sprawiedliwym podatkiem, bo najblizej mu do podatku poglowowego.


@stilu:
No bo przecież kiedy kupujemy auto za 50k i 500k to VAT jest ten sam, co nie ? xD
teraz wyobraz sobie ze wszytskie kraje na swiecie znosza CIT - czy bylo to bogatszy swiat? bardzo mocno w to watpie.


@stilu: Na tym polega myk, nie zniosą :D trzeba być bardziej konkurencyjnym na "rynku światowym".
I nie chodzi o ściągniecie samego kapitału, chodzi o zwiększenie miejsc pracy aby zmienić rynek na rynek pracownika.

troche spora podyzka cen zywnosci - o 13%. generalnie nie raz wykazywano ze Vat jest akurat najmniej
Jak zwiększyć ilość pracodawców? A no poprzez obniżkę CITu


@LowcaG: wat? przecież CIT już jest niski

A no trzeba podnieść VAT, ale nie ten ze stawką 23%, tylko pozostałe stawki


@LowcaG: ale tutaj jest pytanie o to jak wyższe opodatkowanie żywności odbije się na biednych, których w Polsce są całe legiony, wśród 20 najbiedniejszych regionów UE, aż 5 jest z Polski, więc tutaj byłbym ostrożny

imo można byłoby w ogóle
@erbo: auto za 500k jest czesto kupowane na firme:) poza tym bogaci poza proporcjonalnie wieksza czesc przychodu inwestuja w kapital, a nie w konsumcje wiec od tego nie placa VATu. biedni niemal caly dochod przeznaczaja na konsumpcje wiec od praktycznie wszytskiego placa VAT.

@LowcaG: mocno progresywny podatek PIT:) niezawne jakim sposobem osiagnieta progresywnosc (wysoka kwota wolna czy wiele stawek podatkowych). do tego w dochod wliczac dochod z kapitalu, czego w
wat? przecież CIT już jest niski


@KREM_Z_BROKUL: Przecież nie mówiłem, że jest wysoki ;)
Może być niższy.I tak to Ty płacisz.

ale tutaj jest pytanie o to jak wyższe opodatkowanie żywności odbije się na biednych, których w Polsce są całe legiony, wśród 20 najbiedniejszych regionów UE, aż 5 jest z Polski, więc tutaj byłbym ostrożny


@KREM_Z_BROKUL: Wiem, dlatego jest to stopniowe, wraz ze zwiększaniem wolnej kwoty od podatku..ma się to
@erbo: bardzo cenny wklad w dyskusje:) ja przynajmniej staram sie pokazac moj punkt widzenia i do tego jakos to zaargumentowac. skoro uwazasz ze sie myle to pisz dlaczego a nie wprowadzasz poziom dyskusji jaki prezentuje np pan Niesiolowski:)
mocno progresywny podatek PIT:) niezawne jakim sposobem osiagnieta progresywnosc (wysoka kwota wolna czy wiele stawek podatkowych). do tego w dochod wliczac dochod z kapitalu, czego w Polsce wg mnie bardzo brakuje i bardzo dziwi tego brak (liniowy podatek belki zamiast PITu).


@stilu: Ostatecznie(nie wiadomo czy dożyjemy ;) ) dążymy aby pozbyć się PITu, mały procentowo udział we wplywach podatkowych do budżetu np. porównując z VAT, a ludzi boli, chociażby mentalnie ;)
@LowcaG: koszty pracy tzw klin podatkowy chyba jest bardziej destrukcyjny dla przedsiębiorstwa niż CIT, który jest na dość niskim poziome w porównaniu z innymi krajami. CITem można łatwo manipulować odejmując od przychodów wszystkie koszty także firma może łatwo to optymalizować. VAT ujednolicony jest dobry do ściągania podatków i pod kątem uproszczenia ale tak jak @stilu napisał prowadzi to do "niesprawiedliwości społecznej" bo ci biedni będą płacić jeszcze większy odsetek swoich dochodów
to pisz dlaczego


@stilu: Bo nie rozumiesz podstaw matematyki, a z kimś takim nie da się rozmawiać na poziomie.
Bogaci płacą wielokrotnie większy VAT i wielokrotnie większy dochodowy, niż biedni, podczas gdy korzystają z usług tak samo jak biedni, a nawet mniej.
który jest na dość niskim poziome w porównaniu z innymi krajami. CITem można łatwo manipulować odejmując od przychodów wszystkie koszty także firma może łatwo to optymalizować.


@kor_dian: Dokładnie, czyli już kombinowanie, i tak nas "ruchają" na nim i płacą tyle ile uważają za stosowne. Ale spójrz na to inaczej, przy dość niskim CIT to my możemy stać się krajem gdzie transferują swoje zyski.

koszty pracy tzw klin podatkowy


@kor_dian: Nad
Bo nie rozumiesz podstaw matematyki


@erbo: kolejny mocny argument z Twojej strony:)
w najlepszym wypadku (ktory jest zupelnie nierelany), tzn kiedy kazdy by calosc swoich dochodow przeznaczyl na konsumpcje to kazdy by zplacil 20% Twojego VATu. to jest juz bardzo nie fair. bo np komus b y starczylo np na tylko mieskzanie i podstawowe jedzenie i panstwo od tego zabraloby mu 1/5 czesc. a komus by starczylo do tego na 4
@stilu: Aha czyli dla ciebie jest niesprawiedliwe że ktoś płaci 10k podatków, a inny płaci 100k podatków, bo żeby było sprawiedliwie powinien płacić 200k xD
@kazelot91: widzisz jaki jestem zajebisty :D zajęło mi to jakieś 1,5 minuty

Kwota wolna od podatku i ulgi podatkowe powinny być zastąpiona pomniejszeniem o punkty procentowy ustalonej stawki PIT co mogłoby skutecznie odbiurokratyzować US.


@kor_dian: Jeszcze jedno, między zmniejszaniem stawki a kwotą wolną od podatku różnica jest taka, że przy takim samym koszcie dla budżetu najpierw bardzije pomagamy mniej zarabiajacym
@erbo: ok to na przykladzie:
- osoba A ("biedny") zarabia polowe sredniej krajowej (25 tys rocznie). placac 20% odprowadzi do budzetu 5 tys zl. zostanie mu 20 tys.
- osoba B ("bogaty") zarabia trzykrotnosc sredniej krajowej (150tys rocznie). placac 20% odprowadzi do budzetu 30 tys zl. w kieszeni zostanie mu 120 tys.

ok bogaty zaplacil wiecej. ale czy to jest fair? nie. te 5 tys co zaplacil biedny to dla niego
@erbo: nie. ale w tym przypadku lepiej by bylo gdyby bogaty zaplacil 35 tys podatku a biedny nic. rozwiazanie neutralne dla budzetu, relatywnie niewiele kosztowaloby bogatego (2% dochodu), a bardzo wiele by dalo biednemu (wiekszy dochod o 20%).