Wpis z mikrobloga

Mój Toruń 29: Dom Kopernika
Dziewiętnastego lutego 1473 w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik. Wybitny medyk, fortyfikator, a przede wszystkim astronom. Wbrew obecnym absurdalnym zakusom niemieckim, był Polakiem. Jego ojcem był kupiec krakowski Mikołaj Kopernik Starszy, a matką Barbara Watzenrode. Mimo niemieckiego nazwiska jej rodzina była rdzennie polska. Ojciec Barbary, Łukasz Watzenrode, walczył w wojnie przeciw Krzyżakom. Niepewnym za to jest, czy słynny astronom rzeczywiście urodził się w Domu Kopernika - rodzina Koperników miała wówczas kilka posiadłości w mieście, w tym dom spod którego robiłem to zdjęcie, po drugiej stronie ulicy. Możliwe, że to właśnie w tym domu urodził się Mikołaj Kopernik. Niemniej jednak najbardziej prawdopodobnym miejscem jego urodzin jest widoczna na zdjęciu gotycka kamienica, a właściwie zespół dwu kamienic. Były to tak zwane spichlerzodomy - pełniły zarówno funkcję magazynu, jak i domu mieszkalnego. W XIX wieku kamienice przebudowano, ale w latach 60. XX odzyskały dawny, gotycki wygląd, a potem także bogate zdobienia. Obecnie mieści się tam oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.
#mojtorun #torun #kopernik
Oinasz - Mój Toruń 29: Dom Kopernika
Dziewiętnastego lutego 1473 w Toruniu urodził s...

źródło: comment_76CFxWESvBtAnFZy0npwc8r6kdXjYsZP.jpg

Pobierz
  • 1