Wpis z mikrobloga

@michelney: Bo Kaczmar pisał swoje wiersze i piosenki całkowicie niezależnie od realiów, w których żył.
Wiele utworów da się odczytywać na paru płaszczyznach, chociażby cały program Raj.
Bo Kaczmar pisał swoje wiersze i piosenki całkowicie niezależnie od realiów, w których żył.


@jszq: wiele wierszy odnosi się do realiów świata ówczesnego, powiedziałbym ,że nawet większość.

Są też co prawda takie, które można odczytywać na wiele sposobów,bo sam Kaczmarski nie objaśniał do czego nawiązują, czym są inspirowanie etc. Oblężenie według mnie można zaliczyć do obu kategorii. Narzucać swojej interpretacji nie mam zamiaru, liczyłem na jakąś ciekawą dyskusję.
@michelney: Źle to ująłem - wyszło z mojej wypowiedzi, że jego wiersze nie dotyczyły tych czasów. Oczywiście, że dotyczyły - masz stuprocentową rację. Chodziło mi o to, że nie należy się tym mocno sugerować i na siłę szukać w tym klucza do interpretacji.

A co do Oblężenia - tekstem ciężko próbować się na coś konkretnego kierować. Powiedział bym, że czuć inspirację "Raportem z oblężonego miasta" Herberta, ale Herbert swój wiersz napisał
@jszq: powiedziałbym, że do żadnego okresu. Nie ma tam nic konkretnego, co można by odnieść do historii. A może raczej wręcz przeciwnie, można by odnieść do wielu różnych oblężeń z rożnych okresów historii (chociaż oczywiście nie słowo w słowo).
Wydaje mi się, że to opis przykładowego długiego oblężenia, gdzie panuje niepewność, marność, wojenna propaganda, dekadencja itd. Oczywiście można też (i raczej się powinno) rozpatrywać ten tekst jakoś metaforycznie.