Wpis z mikrobloga

Kolejny tekst już w formie wykopu. Potem wjazd do LNR i przesłuchanie w Ługańsku (gotowe).

Prawosławna Armia.
Część szósta. Ostatnia.

Z rana zjadam odrobinę makaronu, dwa pomidory i w końcu jedną ze swoich konserw. Kontynuujemy dyskusję, znaczy, dalej słucham o wspaniałej Rosji i #!$%@? Europie i USA. Oczywiście co jakiś czas przewija się bronienie własnej ziemi, po co nam przychodzą, mordują nas… serio to w kółko.

- No powiedz nam, ile to już Polska straciła na rosyjskich sankcjach?
- Poważnie? Rosja więcej. My jak sprzedawaliśmy jabłka tak w zasadzie sprzedajemy. Idą przez Turcję lub Białoruś. To prości Rosjanie płacą więcej za te jabłka.
- Ta na pewno, Rosja to ogromny kraj, a wy malutki! Rosji to w ogóle nie rusza!
- A z gazem? Rosja Wam zakręci gaz, skąd weźmiecie?! U was przecież nie ma gazu.
- Jak nie ma? 25% zapotrzebowania pokrywamy ze swoich złóż…
- Nieprawda.
- Jeszcze budujemy gazoport skąd pójdzie gaz z Kataru.
- Nieprawda, to wy chcecie kupować gaz z Rosji, a nie odwrotnie!

Dla każdego kto zna retorykę rosyjskiej antypolskiej propagandy nie jest to nic nowego. Resztę witam w ruskim mirze – rosyjskim świecie. Faktycznie wcześniej jak byłem w Rosji nie była aż tak agresywna, teraz jest to już wręcz ekstremizm geopolityczny.

Ale zaznaczam, że nie wszyscy. Autentycznie niektórzy mają ten błysk w oku. Aż żałuję, że to krzykacze dominują w dyskusji, z niektórymi można by poważnie porozmawiać, a nie tylko wsłuchiwać się w agresywne kanonady w kierunku Polski. Jak to Rosja może nas zniszczyć, żaden to dla niej problem. Gejropa… Parady równości, ich trzeba rozstrzelać.

- No okej, mi to też się nie podoba ale to w Rosji jest znaczny większy odsetek aborcji niż w Europie…

Zapada cisza. Najbystrzejszy jak zawsze pierwszy dochodzi do głosu: „Ja tam nie wiem.”
Mój ulubieniec spokojnie mówi: „Rosja nigdy nikogo nie napadła…”. Jest! Już myślałem, że nikt tego nie powie! Ale wiecie, on zna historię, ale zna tą rosyjską - pozytywną. W niej się łączy prawosławie, carat, bolszewizm, komunizm i wszystko się wybiela. I na końcu tej bajki wódz, Putin.

A jeszcze dostaje się Dorzdowi, jedynej opozycyjnej, niezależnej telewizji w Rosji. V Kolumna, jakżeby inaczej.
Idę na blokpost, mają mi złapać auto. Niezbyt im się to uśmiecha, akurat ci są wybitnie antypolscy. Jeden pyta mnie:

- Ile Ty masz lat?
- 24
- To Ty nic o życiu nie wiesz, ja tyyyle książek przeczytałem, a Ty ile mogłeś…
- Kim byłeś przed wojna?
- Ja? Bezrobotnym. Polacy są sprzedajni, sprzedali swoją wiarę. Gdy my walczyliśmy za prawosławną wiarę wy sprzedaliście się katolikom…

Imponujące. Chrzest Polski był w 966, schizma wschodnia, która dała początek Prawosławiu w 1054 roku… Milczę, nauczyłem się, #!$%@? milczę. Jest auto do Jenakijewa, w końcu.

#ukraina #rosja #wojna #reportaz #geopolityka
#ryczek #thumbingthestans <--
  • 17
Chrzest Polski był w 966


@Nero12: jednocześnie ostatnie doniesienie o ofierze z człowieka złożonej na głębokiej prowincji to I połowa XIX wieku ;)
te dane są bardzo dziwne, niemożliwe jest, żeby aż tyle ciąż usuwano w jakimkolwiek regionie


@sermaciej: To nie są przesadzone dane. W Rosji Sowieckiej w latach 60. wykonywano nawet 5 milionów aborcji rocznie (70 % ciąż kończyło się aborcją!), dziś podobno jest to około miliona. Miałem na myśli rzecz przeciwną - te dane mogą być niedoszacowane, bo (chyba) nie biorą pod uwagę nielegalnych aborcji.
@sermaciej: Też byłem w szoku, gdy dowiedziałem się po raz pierwszy.

Widzę tę samą rzecz, co przy stosunku do prawdy, w tym historycznej albo (nieporównywalna skala) nawet tych kompilacji drogowych, czy Ruskich wspinających się bez wyobraźni na różne obiekty - pogarda dla życia.
A jeszcze dostaje się Dorzdowi, jedynej opozycyjnej, niezależnej telewizji w Rosji. V Kolumna, jakżeby inaczej.


@Nero12: A spotkałes kiedys ( przy innych wizytach)na raz Rosjan i tego typu i tych prozachodnich? Ciekaw jestem jak to jest w realu.

Bo jak ja widzę jak na popularnych rosyjskich stronach/portalach ktoś skrytykuje Putina i sytuacje w Rosji to z miejsca jest atakowany przez dyskutantów. Padają okreslenia jakie podawałes - zdrajca, sługus Zachodu, wróg swojego
@Nero12: A nie sądzisz że to jest może korzystne dla Rosji? Jakby nie propaganda i cała ta nostalgia imperialna to ten kraj by się rozleciał bo, co by tu dużo mówić Putin boi się robić znaczące reformy czy też nie chce ich robić- nie wnikam dlaczego.
@Myrten: A nie sądzisz że jeśli kraj nie jest w stanie utrzymać się i funkcjonować bez retoryki imperialnej to oznacza to że nie jest to zdrowe państwo ale mentalny kołchoz?
A może oglądałeś reportaże ukraińskiego dziennikarza Anatolija Szarija , on ma kanał na YouTubie ( Анатолий Шарий)
. Znasz język , łatwo ci będzie . Niekiedy zupełnie inne rzeczy opowiada , ale u niego wszystko oparte jest na faktach.
A ten link , to jedna z ostatnich nowości , na pewno cie zaciekawi :

https://www.youtube.com/watch?v=1CMuSTNaEq4

Nie jestem trollem , mam po prostu inne zdanie