Wpis z mikrobloga

Niedaleko Myszkowa i Częstochowy znajduje się urocza miejscowość letniskowa Żarki, potocznie nazywana Żarkami Żydowskimi. Nazwa nie wzięła się znikąd, przed II Wojną Światową starozakonni stanowili około 60% mieszkańców miasta.
W Żarkach zachowało się kilka zabytków związanych z żydowską kulturą, między innymi kirkut przy ulicy polnej. Cytując dostępne źródła: "Z dziejami cmentarza wiąże się ciekawa historia. W 1836 roku powstał spór pomiędzy przeorem paulinów z Leśniowa a żareckim dozorem bóżniczym, w związku z zamiarem obmurowania cmentarza. Żydzi przekonywali, że kirkut założyli na gruntach dworskich, za zgodą właściciela miasta. Przeor udowodnił, że zmarłych grzebano na gruntach klasztornych, a do całej sytuacji doszło w wyniku niedopatrzenia jednego z poprzednich przeorów. Zawarto umowę, w której Żydzi zobowiązali się płacić czynsz za korzystanie z cmentarza, ale kiedy zaniechali płacenia w latach 1847 - 1858 - sprawa trafiła do sądu, gdzie zakończyła się wygraną paulinów."


Pobierz jrs2 - Niedaleko Myszkowa i Częstochowy znajduje się urocza miejscowość letniskowa Ża...
źródło: comment_lv6uSkrll0NlofOF4zdWyDu51UwTG7ki.jpg
  • 4
@jrs2: Akurat miejscowość letniskowa to Żarki Letnisko - inna miejscowość ( ͡° ͜ʖ ͡°) A sama okolica jest bardzo interesująca - polecam Żarki i okolice (Kroczyce, Podlesice, Janów, Złoty Potok i inne, mniej popularne miejsca).
@willard: no to zazdroszczę, właśnie wróciłem z wakacji w Kotowicach, miałem chwilowy kryzys, ale po zastanowieniu myślę, że mógłbym tam mieszkać. Tylko że z robotą w zawodzie miałbym ciężko i w małych miejscowościach jest koszmarnie drogi alkohol.