Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki!
Mamy zamiar pograć sobie z cumplami w Dungeons & Dragons, i jako, że nikt z nas nie grał nigdy w klasyczne RPG to mam parę pytań:
- Którą wersję D&D wybrać?
- Jakie kostki są potrzebne i gdzie takie dostanę?
- Gdzie dostanę podręczniki ? (Nie ukrywam, że mile widziane linki do pdf)
- Jak mniej więcej wygląda rozgrywka?
- Warto?

#pomocy #grybezpradu #dungeonsanddragons #klasycznerpg #rpg
  • 23
  • Odpowiedz
@hacerking: Mam znajomego, który regularnie gra i prawdopodobnie odwiedze ich podczas gry, zeby nieco załapać.
Ogarniam mniej-więcej atrybuty, tworzenie postaci i testy umiejętności, ale nie wiem zbyt wiele.
Największy problem to wybór wersji, podręczniki i kostki (kostek nie mam, a podręczniki do 3.0)
  • Odpowiedz
@dreamh00k:
- Pathfinder. Wyobraź sobie DND zrobione właściwie i dostaniesz Pathfindera.
- K20, K12, K10, K8, K6, K4. Im więcej tym lepiej. Dostaniesz w każdym sklepie z planszówkami. Jak mieszkasz na wsi <100 mieszkańców i spada to zamów z np. Allegro lub sklepu Bard.
- W powyższym sklepie lub w pirackiej zatoce
- Zależy od MG. Jeśli ogarnięty MG, to nawet fajnie. Jeśli noob, będzie problem.
- Z ogarniętym MG -
  • Odpowiedz
- Którą wersję D&D wybrać?


4 podobno jest najprostsza, ale mocno przez to przypomina planszówkę. Ja polecam Pathfindera (czasem zwanego D&D 3,75)

- Jakie kostki są potrzebne i gdzie takie dostanę?


Wszystkie standardowe (k4, k6, k8, k10, k12, k20, z czego k6, k8 i k20 dobrze mieć po kilka sztuk, k6 nawet 10 może być za mało), spokojnie dostaniesz w każdym sklepie z planszówkami

- Gdzie dostanę podręczniki ? (Nie ukrywam, że
  • Odpowiedz
@dreamh00k: Pamiętaj, że w razie potrzeby wszystkie rodzaje kostek możesz mieć na telefonie. A zamiast kupowania kilku sztuk zawsze możesz jedną rzucić kilka razy. Dla wygody prędzej czy później kup więcej, ale bez tego też sie da.
  • Odpowiedz
@Atrus: czy ja wiem, czy Warhammer Fantasy taki prosty... ale rada dobra.
@dreamh00k: Z DND tylko Pathfinder, ale faktem jest, że w cholerę ogarniania jest, dlatego porywanie się na DND/PF bez MG może skończyć się źle, a nawet bardzo źle.
  • Odpowiedz
@Atrus: W wersji tl;dr: 90% matmy mniej. KP nie wychodzi poza 20-25, statsy nie mogą wyjść poza 20, nie ma za bardzo przedmiotów powyżej +2/+3. Są już wszystkie podręczniki podstawowe. DND 5.0 jest stargetowane na właśnie nowego gracza, więc może to jest najlepsza sugestia? Od strony settingu, wywalili całe gówno, które ściągnęła edycja 4.0, jeden wielki retcon, więc good.

@dreamh00k: wołam
  • Odpowiedz
@Ranven: Brzmi ciekawie, tylko czy dostanę po polsku podręczniki ?
Bo o ile ja powinienem ogarnąć całość po angielsku to znajomi niekoniecznie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@dreamh00k: Jak chcesz grać w papierówkę to eng to mus. Podręczników w języku polskim za bardzo nie ma. Znajdziesz może do DND 3.0 (bez mg nie ogarnięcie raczej), warhammer fantasy, ale to wszystko. Natomiast jeśli znajomi nie dają rady, a Ty dajesz - da się przeżyć. W sensie grałem tak, jedyne co, to ekstra praca od MG wymagana, aby wszystko wyjaśnił. Wspominałem już, że ciężko bez MG się gra? xd Przy
  • Odpowiedz
Podręczników w języku polskim za bardzo nie ma. Znajdziesz może do DND 3.0 (bez mg nie ogarnięcie raczej), warhammer fantasy, ale to wszystko.


@Ranven: 3,5 (chociaż nie wszystkie), Savage Worlds, Neuroshima (trudno żeby nie było po polsku :P), WoD
  • Odpowiedz
@Atrus: woda i neuroshimy nie wyciągałem, bo rozumiem, że kolega chce grać w typowe fantasy, a nie edgy bullshit typu wod. SW niby jest opcją, ale szczerze... nigdy tego nie lubiłem.
  • Odpowiedz
@dreamh00k: do DnD 5.0 masz darmowe Basic Rules na stronie wydawcy które spokojnie wystarczą na początek. LINK Gracze powinni znać angielski w stopniu podstawowym i dadzą radę. Jak nie żal ci kasy to polecam zakup Starter Seta do DnD 5, koszt około 75pln, w środku masz gotowe postacie, zeszyt z zasadami na początek (spokojnie starcza) i bardzo fajną przygodę. No, i zestaw kostek.
  • Odpowiedz
@dreamh00k: Też kiedyś chciałem zagrać (,) Ale skończyło się na pozbieraniu różnych materiałów w pdf itp. Gdzieś je jeszcze mam, odezwij się na pw i podaj maila, jak będę w domu to poszukam tego i Ci wyślę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz