Wpis z mikrobloga

Cześć, kiedyś zadawałem podobne pytanie no i w końcu nie wiem. Otóż zrobiłem program w #qt no i chciałbym go teraz rozpowszechnić w dwóch wariantach
a) Za darmo bez kodu źródłowego
b) Odpłatnie bez kodu źródłowego
W obydwu przypadkach linkuje dynamicznie i nic nie zmieniam w bibliotekach qt ale teraz pojawia się problem z licencją przez którą mam mętlik w głowie. Nie będę tego wszystkiego opisywał tylko zapytam: Czy w obu tych przypadkach sprawdzi się licencja LGPL? Jeśli nie to na jakiej licencji rozprowadzać te programy?
#naukaprogramowania
  • 4
@morsisko: Jeżeli rozpowszechniasz za darmo - sprawa jasna. Jeżeli chcesz rozpowszechniać odpłatnie, to pamiętaj, aby biblioteki GPL nie wkompilowywać do programu, tylko dołączać jako osobne pliki. Jeżeli kod GPL jest w twoim programie, to i cały program powinien być darmowy, a jażeli twój program jest w pełni autorski, tylko korzysta z bibliotek dołączonych do programu, to możesz pobierać opłaty.
@morsisko: Pytanie często zadawane i sam kiedyś sporo o tym czytałem i szukałem. Myślę, że mogę ze sporą dozą pewności powiedzieć co następuje:

Nie jest istotne czy odpłatnie czy nie - bo jeśli nie udostępniasz kodu źródłowego i nie chcesz płacić za Qt, to pozostaje licencja LGPL. Co to oznacza? Ano najprościej jest dystrybuować tak jak napisał @xirad, czyli binarki Twojej aplikacji i obok binarki Qt, które klient może sobie
@morsisko: @vipe powiedział dobrze, wersja dla laika:

Moƶesz¹, o ile to aplikacja desktopowa. Ze względu na ograniczenia techniczne, na androidzie/ios musisz albo udostępnić kod albo zapłacić za licencję komercyjną.

¹jeśli sam nie kompilujesz Qt ze źródeł statycznie, to nie ma problemu.