Wpis z mikrobloga

Ciekawa rozmowa z prof. Tadeuszem Markowskim o polskim braku planowania przestrzennego i negatywnych tego skutkach, w tym o możliwym scenariuszu greckim w ciagu 10 lat i niekontrolowanym rozroście przedmieść. Dość znamienne są też słowa o tym, jak po transformacji kojarzono urbanistykę z komunizmem...

Dlaczego nie protestowaliście?

Myśmy nie mieli siły protestować, mówiono nam, że jesteśmy urbaniści komuniści.

Tak Was nazywano?

Oczywiście! Tak się złożyło, że w tamtym okresie wróciłem właśnie z USA. I gdy tłumaczyłem, co to jest planowanie, jak u >nich wygląda, to mi mówili,"Panie, tu jest teraz kapitalizm, planowanie się skończyło". Jak na kretyna z tamtego na mnie >świata patrzyli, a ja wróciłem z kraju, w którym oni widzieli wzór kapitalizmu przecież…

Planowanie zarzuciliśmy i mamy problemy. Na przykład zupełnie niekontrolowany rozrost przedmieść…

…który jest dla nas bardzo drogi.


W ciągu 10 lat pieniądze się skończą i czkawka nas dotknie. Tym bardziej że konkurencja między miastami się rozrasta i

przekształca w chaos, poruszanie się autem przekracza skalę państw zachodnich. A to jest szalenie kosztowna zabawa.

Możemy na to coś poradzić?

Świat zachodni już pewne recepty wymyślił. Planowanie miejscowe połączone z polityką państwa.


#urbanistyka #ekonomia #architektura #neuropa #4konserwy
Graff - Ciekawa rozmowa z prof. Tadeuszem Markowskim o polskim braku planowania przes...

źródło: comment_ouAqs8vSDmM3amzt0yc4RjLFvkd7SOuN.jpg

Pobierz
  • 8
@Graff: To jest doskonały przykład jak można bardzo szybko odrolinić tereny rolnicze. Świetnie widać podziały działek rolniczych i stopniową zmianę koncepcji (zagęszczanie osiedli) rzeczywiste tereny budowlane znajdują się w prawym dolnym rogu i bez wyjątku są to domy jednorodzinne bo taki jest tu plan zagospodarowania.