Wpis z mikrobloga

@adamua: kolega ma firmę montującą instalacje grzewcze również takie pompy ciepła, kilka lat temu montowali 2-3 rocznie obecnie 1-2 miesięcznie, u siebie w domu również ma zamontowaną i twierdzi że bardzo się opłaca. A solary o których wspomniał @pan_krawczyk odradza każdemu że to naciąganie ludzi
  • Odpowiedz
A solary o których wspomniał @pan_krawczyk odradza każdemu że to naciąganie ludzi


@Guest666: solary się opłacają, ALE:
- ludziom od dotacji na solary
- ludziom od sprzedaży/montażu solarów
- ludziom, którzy sami sobie zrobią/zamontują (kupując najlepiej np. na słowacji czy gdzieś, gdzie nie ma dotacji, bo same solary są tam znacznie tańsze)
- oraz w miejscach takich jak np. Grecja, gdzie nie używa się takich jak nasze solarów (obieg glikolowy,
hrumque - > A solary o których wspomniał @pan_krawczyk odradza każdemu że to naciągan...

źródło: comment_kwBR0OIboVZZgz9b22bF0vCDN3S1tRX1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@hrumque z tych co wymieniłeś to chyba faktycznie tylko tym którzy sprzedają i montują ale to raczej nie interesuje @adamua
nie jestem w tym temacie obeznany ale z tego co mówił czasem znajomy to jak wyliczają koszty oszczędności to nawet dla tych z dotacjami się to nie opłaca szczególnie. Dotacji jest coś około 40% z tego co wiem natomiast mało kto wie że takie solary nie są bezobsługowe tylko z czasem tracą
  • Odpowiedz
@adamua: Opłacalność zależy od tego czego tak naprawdę od tej pompy oczekujesz i tym samym jaką pompę wybierzesz (najlepiek wybrać taką średnią cenowo, nie ma co brać jakiegoś taniego gówna, jeśli ma dzialać te 15 lat. Ogólnie jest dużo czynników co do opłacalności, np. zapotrzebowanie na cwu, ilość pieniędzy, jaką chcesz przeznaczyć. Jakby co to pisz na priv, mogę coś doradzić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PS. Dotacje
  • Odpowiedz
Z wymiennikiem gruntowym to może mają jakiś sens, powietrzne to ściema. W obydwu przypadkach potrzebują w swojej budowie sprężarek, a to generuje sporo hałasu, dlatego ja bym tego nie montował.

Jeśli już to solary, ale one muszą być odpowiednio dobrej jakości i nie odpowiem czy to na końcu się opłaci.
  • Odpowiedz
@KollA: jeśli chodzi o grzanie ciepłej wody to powietrzna pompa ciepła przy temperaturach powyżej zera nie różni się aż tak drastycznie osiągami od gruntowej. Problem z powietrzną jest dopiero gdzieś poniżej -10st.C na zewnątrz, gdy jej efektywność spada na łeb aż zrówna się z osiągami zwykłej grzałki.

Pompa ciepła do CWU ma tę przewagę nad solarami, że działa niezależnie od nasłonecznienia i można ją wyłączyć jak nie jest potrzebna. Solarów nie
  • Odpowiedz
@adamua: Nieco lepiej niż grzanie elektryczne ale koszt instalacji dużo wyższy. Warto zrobić wytyczne, założenia i policzyć czy się kalkuluje w jakimś rzeczywistym okresie eksploatacji.
  • Odpowiedz