Wpis z mikrobloga

Na prośbę @Wight: i @aphroman0: wrzucam schemat poglądowy świeżo wymienionej instalacji elektrycznej/sieciowej/antenowej w bloku w wielkiej płycie. Mieszkanie 63m2, 3 pokoje.

Jako takiego schematu kabli ani nie robiłem, ani nie brałem od elektryka, bo nie było sensu. Raz, że układ kabli w podłodze jest prosty, a dwa, że w sumie jest to obojętne, bo w podłodze raczej się nie wierci (ani sąsiad w suficie nie powinien wiercić bardzo głęboko przy ścianach, bo i po co). W paru miejscach wyglądałoby to trochę inaczej (np. podłączenie łazienki), ale... łazienka i kuchnia będą remontowane później, więc było robione tak, by jak najmniej zdewastować (np. dlatego kable w kuchni są w tej chwili w listwie przypodłogowej, a dopiero później będą schowane w posadzkę). Na schemacie nie ma tylko zaznaczonego dodatkowego gniazda z grubszym kablem dla indukcji (położony na kiedyś, gdybym zrezygnował z gazu), TV w kuchni i podwieszanego sufitu w salonie (do tych 6 włączników) ;)

Wszystkie kable do gniazd są ciągnięte posadzką, te do oświetlenia w ścianach bezpośrednio przy suficie i w linii prostej sufitem do lamp.

Elektryk wziął za to dokładnie 7700 zł. Zajęło mu to 2,5 tygodnia (pracował sam, czasem z jednym kolegą), także dlatego że tam mieszkałem i trzeba było przenosić nieliczne mebelki.

#zyciewwielkiejplycie #elektryka
vrah_ - Na prośbę @Wight: i @aphroman0: wrzucam schemat poglądowy świeżo wymienionej ...

źródło: comment_B7dp1cMho7v35v2efVowMivfjosUmKfV.jpg

Pobierz
  • 35
@vrah_: Mieszkanie 67 metrów kwadratowych (wielka płyta), u mnie wziął 2000 za robociznę (elektryka, internet) kable wszystkie są w ścianach i w podłodze, wszędzie robił bruzdy, robił to 5 dni( ͡° ͜ʖ ͡°)
@vrah_:
7700zł za samą robociznę czy z materiałami ?

Bo ja sam sobie instalacje kładłem(48m2) i zajęło mi to dużo mniej czasu ok 4 dni, każdy pokój jest na osobnym esie, i każde gniazdko ma osobny S, przewody do gniazdek 3x2.5 a do oświetlenia 3x1.5 + w każdym pokoju dwie skrętki jedna w puszce druga w gniazdko i kosztowało mnie o wiele mniej, może powinienem zrobić sobie uprawnienia elektryczne do 1
@laoong: ale w sumie dobre wpisy i tak wpadną do gorących. tylko nie zawsze się ma czas na czytanie gorących.

jakby dało się zobaczyć "archiwalne gorące" (1 strona w trybie 12h) to by było zajebiście. może sam kiedyś coś takiego sobie napiszę
@soadfan:
tak znał jak kładł bo to było 4 lata temu masz rację kW k-od kilo, kwestie przypomnienia sobie tak banalnych reguł to chwila ale ty musisz pisać od razu niczym wielki znawca chcący pokazać swoją wyższość
@Doment: nie, poprostu jestem elektrykiem. I nie ma uprawnień na waty a na wolty. Zasadnicza różnica. Widzisz, ja edukuję w kwestii elektryki, wypowiadam się pod tym tagiem i dzielę się wiedzą na PW. Dodatkowo uważam, że jeśli nie masz żadnej wiedzy nt. elektryki albo masz taką jak szwagier to lepiej nie dotykaj, szkoda życia, zdrowia i mienia. Mało tego nie oburzam się o jakiekolwiek zwrócenie mi uwagi, ale co ja tam
@100mph: @Doment: Tak, ze wszystkimi materiałami (kablami, puszkami itp.), rozdzielnicą z 9 bezpiecznikami, wyłącznikiem różnicowo-prądowym, dzwonkiem na szynie, pociągnięciem nowego WLZ od licznika.

@soadfan: Bez żadnych puszek. Co do 30 cm to nie wiem, nie wnikałem, nie znam się i nie wiem czy w wielkiej płycie to kiedykolwiek kogokolwiek będzie obchodzić, skoro stare instalacje są ciągnięte całkiem losowo - w jednym pokoju z betonu wystaje mi lekko kawałek starego
@soadfan:
A u mnie oburzenie zależy od stanu mojego umysłu, podobnie jak pisanie z błędami i logiczne myślenie, są to rzeczy których nie potrafię kontrolować, tak to jest jak jakieś gówno atakuje mózg. Jednak nie możesz oceniać mojej wiedzy a tym bardziej doświadczenia po kilku postach, tak kładłem instalacje swojego czasu w formie zarobkowej, oraz instalowałem inteligentne systemy, podobnie jak systemy PPOŻ ,CCTV i inne. Nawet mój ostatni pracodawca był z
@Doment: Skąd mogłem wiedzieć o Twojej chorobie? W takim razie przepraszam. Zacząłem już postępować wg. pewnego schematu i to właśnie przez januszy. Uraziłem Cie a wcale tego nie miałem na myśli o rozumiem co chciałeś mi przekazać i tym samym mi głupio, że tak Cię potraktowałem.
@soadfan:
Mi bardziej że czasem nie panuje nad sobą.
Nawet głupio się czuje że urażony się poczułem :/, bo niby czym, niby czemu.
Ot czekam cały czas na zmianę lekarstw, jeszcze 2 miesiąc i będzie jakaś poprawa.
Nie przepraszaj, nie masz za co. Dziękuje za zrozumienie, bo ono jest dla mnie najważniejsze.
@aphroman0: Na dzień dzisiejszy instalacje należy wykonywać ze sztuką. Jaka jest to sztuka? A no właśnie zapis w normach obrazuje jak dobieramy przewody do instalacji, jak prowadzimy przewody, jak zabezpieczenia się dobiera cała masa informacji, aby instalacja elektryczna była jak najbardziej bezpieczna dla użytkownika.