Wpis z mikrobloga

7 004 - 1 = 7 003

Tytuł: Diuna
Autor: Frank Herbert
Gatunek: powieść science fiction
★★★★

Od razu zaznaczam, że fanem s-f to ja nie jestem, po prostu chciałem coś z klasyki gatunku przeczytać.
Wszyscy, którzy uważają tę książkę za arcydzieło niech przestaną czytać tutaj, szkoda waszych nerwów :D

Dwa razy podchodziłem do przeczytania Diuny. Pierwszy raz jakieś 5 lat temu i wtedy dałem radę przebrnąć przez jakieś 25%. Minęło trochę czasu i spróbowałem znowu swoich sił - tym razem skończyło się na 50% i stwierdziłem, że nigdy więcej...

Moje główne zarzuty to:


Nie wiem, co ludzie widzą w Diunie. Pewnie urzeka ich w jakiś sposób świat, może lubią bohaterów, albo kochają wątki polityczne i rozciąganie fabuły ile się da. Pewnie miała niebagatelny wpływ na współczesne s-f itd. Mnie zwyczajnie niczym nie porwała.
Ocena mocno subiektywna. 4/10 właśnie za wpływ na s-f, za stworzenie rozbudowanego świata

#bookmeter
  • 6
@Kenzaki: Hmm no nie wiem nawet jak to skomentować bo nie przeczytałeś całości. Jak dla mnie Diuna jest ciekawą powieścią i nie zawiodłem się. Lubię sci fi intrygi, politykę a tam jest tego wszystkiego aż nadto. Czytając to czujesz bogaty świat, głębokie zależnośc i mi to bardzo pasowało
@Kenzaki: Jeśli wolisz klimaty bardziej wymagające, polecam "Epizod z Jezusem" tego samego autora. A jeśli czytasz po angielsku to polecam prequel Epizodu: "Destination: Void". No i dalsze części "Efekt Łazarza" i "Czynnik Wniebowstąpienia" też po angielsku.

Herbert serię pisał po Diunie i widać bardzie życiowe przemyślenia autora co to tego kim jest człowiek.