Wpis z mikrobloga

@ufik78: Ja uczyłem się z tydzień bez niczyjej pomocy, za egzamin płacisz jednorazowo. Jeżeli chcesz otrzymywać i wysyłać QSLki to musisz płacić (jak jesteś studentem to są to groszowe sprawy) cyklicznie składki w PZK. Z nadawaniem w krajach bodajże UE do 3msc nie ma problemu, nie wiem jako to jest poza. (nie jestem pewien co do EU, w każdym razie jest to przez jakiąś organizacje ustalone IARU chyba)
@HamRadioOp: @technic: dzięki. Nie zabardzo jarze mco chodzi z tymi 3 miesiącami. Co w przypadku stałego wyjazdu do kraju w UE? Ja myślałem, że te kart qsl można samemu wysyłać, a to musi być przez tą organizacje?
@ufik78: Musisz sobie wyrobić wtedy znak z prefiksem kraju w którym jesteś, nie wiem jak to się odbywa. Karty możesz wysyłać i tak i tak, ale po co masz wkładać kilka $ do koperty jak możesz płacąc składke wysyłać do woli?
@ufik78: po kolei:
- kosztuje egzamin (jednorazowa opłata na życie) i wydanie licencji, odnawianie tyle samo kosztuje (chyba 82 zł)
- w ramach CEPT do 3msc możesz nadawać z innego kraju, po tym czasie (stałego pobytu w jednym kraju) po prostu występujesz o nową licencję wg. przepisów danego kraju
- baza pytań jest w necie i jest otwarta, polecam egzaminkf.pl; najlepiej zrozumieć o co chodzi z pytaniami a nie wkuwać
@aso824: zadałem to pytanie w tym wykopie o połączeniu krótkofalowaca z iss, ale tam chyba mi nie odpowiedzą, więc skorzystam z okazji i tutaj zapytam. Często czytałem w artykułach o krótkofalarstwie, że stosują oni odbicia od przeszkód. W jaki sposób się to robi? Celuje się anteną :) ?
@ufik78: tak, zobacz na wiki antenę Yagi-Uda (najpopularniejsza), normalnie używa się powiedzmy 4 elementowej, przy EME z 15 - 20 i parę kilowatów mocy ;) do satelit chyba QHF o ile nie pomyliłem skrótu
Żeby sprostowac poprzedni komentarz - fale krótkie odbijają się od jonosfery, a UKF przechodzą