Wpis z mikrobloga

@reckoner: Ale mi chodzi o szyfrowanie sprzętowe ssd. Niektóre dyski ssd posiadają własny kontroler, który zajmuje się szyfrowaniem, przez co wydajność dysku i procesora nie spada. Truecrypt to dobry program ale na ssd i tak się nie nadaje.
Poczytałem trochę i jeśli chcesz mieć dysk chroniony hasłem masz dwie opcje. Zakładasz hasło w biosie na dysk, albo szyfrujesz bitlockerem, który przejmuje kontrole nad szyfrowaniem sprzętowym dysku. U mnie odpada pierwsza opcja bo mogę ustawić hasło maksymalnie 8 znakowe. Bitlocker to zamknięte oprogramowanie, ale nie ma jak na razie alternatywy.
@klagu: Mógłbyś załączyć link do informacji o Bitlockerze? Wydaje mi się że mylisz tutaj szyfrowanie sprzętowe ze wsparciem dla instrukcji AES procesora.

Sprzętowe szyfrowanie dysku SSD działa w ten sposób, że dysk jest szyfrowany non stop, natomiast klucz deszyfrujący zapisany jest w postaci jawnej. Zaszyfrowanie polega więc na zaszyfrowaniu tego klucza. O ile wiem robi się to właśnie poprzez ustawienie w BIOS-ie hasła, tzw ATA Password.

edit: Sam mam SSD i
@klagu:
Przeczytałem artykuł. Mam dwa dyski SSD, jeden Samsunga w wersji wspierającej tylko ATA Password, do drugiego nie znalazłem żadnych informacji. Od ponad roku używam ich z Bitlockerem, ale w tym trybie software'owym (o eDrive nie miałem pojęcia).

Czemu się na tę metodę nie zdecydujesz (lub TrueCrypt)?
@klagu:
Nie wiem czemu Truecrypt miałby się nie nadawać do SSD. Dla dysku SSD nie ma różnicy czy zapisuje dane zaszyfrowane czy nie, a przy procesorach z instrukcjami AES utrata wydajności jest nieznaczna.

Z artykułu wynika ze ta metoda eDrive trochę problematyczna, życzę powodzenia w takim razie. na ATA Password bym się na twoim miejscu nie decydował, bo poza wspomnianym przez ciebie ograniczeniem (do 8 znaków, co jest imho dramatycznie małą
@b0530e75d096fb594dc4ac1c28ef52ba: Na google sobie poszukaj co ludzie piszą o truecrypcie na ssd. Podobno diskcryptor nadaję sie najbardziej jeśli chodzi o programowe szyfrowanie. Jak mi dojdzie dysk ssd to ci powiem jak to wygląda z szyfrowaniem sprzętowym, bo na pewno będę próbował.
Nie wiem czemu Truecrypt miałby się nie nadawać do SSD. Dla dysku SSD nie ma różnicy czy zapisuje dane zaszyfrowane czy nie, a przy procesorach z instrukcjami AES utrata wydajności jest nieznaczna.


@klagu: A to ja Ci powiem, czemu się nie nadaje - Jest po prostu zbyt mało wydajny. W moim przypadku po zaszyfrowaniu prędkość odczytu spadła z 300 do 170 MB/s, o pozostałych elementach jak RR IOPS i RW IOPS