Wpis z mikrobloga

Witam Mirki, napisałem poprzednio, ale z racji niedostatecznej znajomości strony, nie dodałem wpisu. Wklejam jeszcze raz to, co napisałem pod jednym filmem.

TLDR


Witam Mirki, tu zielonka. Piszę tu ten komentarz, ponieważ widzę, że w kwestiach tego czym w ogóle jest nauka panuje dość duży nieznajomość tematu, żeby nie powiedzieć obskurantyzm. O Popperze i aksjologi jako takiej wspomina tu może kilka osób... Z racji moich zainteresowań takie nazwiska jak Hume, Comte, Spencer, Mill, Popper, Wittgenstein, Kant, Mach, Avenarius nie są mi obce.

Z chęcią jeśli kogoś to interesuje, postaram się w ramach jakiejś mojej przyszłej wypowiedzi rzucić światło na pewne sprawy. Na początku mogę napisać, że nauka w naszym rozumieniu (Tak od końca XIX w.) w ogóle nie zajmuje się sprawami metafizycznymi, co nie znaczy, że sama się na metafizykę immunizuje. Nie, nie ma takiej możliwości. Patrząc od tego co się dzieje gdzieś od połowy XX w (głownie za sprawą filozofii analitycznej), nauka (ta pojmowana w sposób pozytywistyczny) w ogóle zrezygnowała z poznania (Co zresztą jest w jakimś sensie spójne ze starożytnym już kazualizmem) jak takiego, w sensie w jakim jeszcze widzieli to filozofowie (to problematyczna kwestia nazwy) czasów nowożytnych np. Wspomniany August Comte. I bardzo proszę, niech was nie odstrasza moja nazwa, chyba, ze gardzicie umiarkowanym realizmem pojęciowym i foto, chyba, że gardzicie tezami o immanentyzacji eschatonu.

Wołać?

#nauka #filozofia #religia #zainteresowania #ciekawostki
  • 23
  • Odpowiedz
@Coolish: Tak jest, mało znany i niedoceniany Austriak-filozof oraz krytyk progresywizmu. Ale Pan i tak pewnie wiesz kto to. :)

btw. Jutro postaram się coś napisać
  • Odpowiedz
@Coolish:
nie powiedziałbym, że mało znany. No, może w Polsce jeszcze czeka na zaistnienie w powszechnej świadomości, ale jednak TP już wydała kilka jego prac.

Dla zainteresowanych pewnie znany, ale żeby miał czekać na zaistnienie powszechnej świadomości? Toż to nie Papież-Polak :)
  • Odpowiedz