Wpis z mikrobloga

Jestem zafascynowany Esperanto. Niestety ciężko mi znaleźć motywację do nauki. Zaczynam pisać na mirko. Być może komuś się spodoba..., pożyjemy, zobaczymy. Zaczynamy!

Mi estas fascinita Esperanton. Bedaŭrinde estas malfacile trovi la motivado por lerni. Mi komencas skribi sur Mirko. Eble iu ŝatos ĝin ... Mi atendos kaj mi vidos. Komencu!


__________________

Mi havas kapdoloron.


mi = ja
havas = mam
havi = mieć;
havas = mam, masz, ma, mamy, mają;
havis = miałem, miałam, miałeś, miałaś, miała, miał, mieliśmy, mieliście, mieli.;
kapdoloron = ból głowy.
kapo = głowa
doloro = ból
Ból głowy to kapodoloro. (rzeczowniki kończą się na -o) ale biernik musi mieć końcówkę -n. W Esperanto nie ma znaczenia szyk wyrazów w zdaniu. Możemy powiedzieć:

Kapdoloron mi havas. = Ból głowy ja mam.
Kapdoloro havas min. = Ból głowy ma mnie.

Dziwne, ale zaczeła mnie boleć głowa, gdy to pisałem.

_________________

Mia kapo doloras, sed via kapo ne doloras.


mia = moja, moje...
via = twoja
kapo = głowa
doloras = boli
dolori = boleć
sed = ale
ne = nie [zaprzeczenie]

__________________

lekcja nr 1.
#esperanto #mirkolecionoj
  • 11
@Waspin: Dlaczego uważasz, że esperanto to zły język do nauki :-) Mówi nim prawdopodobnie nawet do kilku milionów ludzi. Jest bardzo podobny do hiszpańskiego i francuskiego więc jeśli nauczysz się różnych czasowników i rzeczowników to i z językami romańskimi będzie łatwiej.

Na świecie jest ogromna społeczność esperanto, filmy i muzyka w esperanto. Można poznać ciekawych ludzi i łatwiej się z nimi dogadać bo po 6 mc nauki esperanto będziesz je umiał