Wpis z mikrobloga

#ubuntu #linux Pytanie dla znawców. Łączę się z Ubuntu wersją desktopową przez RDP no i wczoraj odpaliłem tam program okienkowy ( portfel kryptowaluty ) gdy rozłączałem się był komunikat że mimo rozłączenia programy które uruchomiłem i cały system nadal będą działały. I faktycznie rano się budzę i faktycznie jest jakiś ruch sieciowy czyli program faktycznie dalej działa, jeszcze sprawdziłem dla pewności ponowne uruchomienie programu i faktycznie jest komunikat że program jest już uruchomiony. Tylko jest jeden problem -- nigdzie nie mogę znaleźć tego otwartego programu w wersji okienkowej. Mimo że on w tle niby jest uruchomiony i to uruchomiony prawidłowo. Co zrobić by go znaleźć? Jak np z poziomu konsoli wywołać go na pierwszy plan? #kryptowaluty
  • 20
@cruc: no tak jak napisałem proces jest uruchomiony. Program działa. Ale w tle. Nie wiem jak zrobić by widzieć znowu ten program a nie tylko wiedzieć że jest uruchomiony. Linux jest przedziwny.
@cruc: no ale wpisałem top i pokazało mi aktywne procesy to wszystko. Po prostu wszystko co uruchomiłem działa ale w tle. Np edytor tekstu, program kryptowalut ewidentnie pracuje bo widzę. Ale nie mogę go wydobyć. Po prostu nigdzie ani się nie zminimalizował po prostu jest ale nie wiem jak go teraz spowrotem zobaczyć. Nawet sprawdzałem pulpit 1 i pulpit 2 i nie ma go.
@Alphabet: co to za ubuntu masz, z jakim środowiskiem graficznym, masz tam w ogóle pasek zadań i odpowiednie aplety do niego żeby okno programu lądowało na nim gdy minimalizujesz? chcesz zamknąć ten uruchomiony program w tle ?
@cruc: nie no zamknąć to wiem jak zabijam proces i po sprawie. No gdy jestem połączony przez RDP uruchamiam np program portfel kryptowalut i go minimalizuję i widze go zminimalizowanego i mogę go sobie spowrotem zmaksymalizować . Ale gdy się rozłączę z RDP i ponownie połączę. To program pracuje ale w tle i nie widać go na pasku zadań jako zminimalizowanego ani jako zmaksymalizowanego.
A to jest instancja na oktawave:
Ubuntu
@Alphabet: nie lepiej uruchomić konsolową wersję?

bitcoind - idzie w tle

i potem bitcoin-cli wydaje komendy

p.s. do takich zastosowań dobrze działa cjdns, jako dodatkowa warstwa wszyfrowania i autentykacji gdybyś uruchomił go na komputerze docelowym to potem łaczysz się na to swoje nowe IPv6.
Polecam ustawić dobrze firewall, bo mając cjdns od razu jest się "otwartym na świat" (on omija np domowy router/firewall).

Co do szukania okna to czasem manager okien