Wpis z mikrobloga

Mireczki mam pewien problem. Mianowicie( ͡° ͜ʖ ͡°) zakupiłem frezarkę cnc 3-osiową. Przy frezowaniu elementu 3d oś Z nieznacznie "oszukuje" i jest minimalnie niżej po każdym ruchu tej osi. Mam śruby trapezowe, więc wiem, że mogą wystąpić luzy, ale zauważyłem, że błędy pomiędzy komputerem, a rzeczywistym położeniem freza są w miarę liniowe. Dlatego chciałbym zapytać, czy w programie Mach3 istnieje funkcja, która po wprowadzeniu pewnego stałego parametru będzie korygować położenie osi Z?
#pomocy #cnc #maszynycnc
  • 9
  • Odpowiedz
@kornel15e: jest w mach "korygowanie luzu" (które działa bardzo marnie), a takie coś jak piszesz -dałoby się dopisać ręcznie do "engine" braincontrol - ale to nie jest rozwiązanie.
Ewidentnie coś ci z maszyną szwankuje, zaznacz sobie na śrubie/silniku położenie (obrotowe, np kreskę względem elementu stałego) i jeźdź (choćby ręcznie z MPG) osią Z tam i spowrotem i szukaj gdzie ci się gubi, co ci przesuwa pozycję. Czy to silnik gubi kroki,
  • Odpowiedz
@hrumque: maszyna jest samoróbka, połączenie osi jest szczerze mówiąc na wąż ogrodowy i opaski zaciskowe, nie jest to może idealne połączenie, ale przyspieszenie i prędkość osi mam ustawione na tyle małe, że nie wydaje mi się, aby dało tam rade się coś uślizgnąć. Z drugiej jednak strony polecałbyś jakieś rozwiązanie zamiast tej prowizorki? Bo różnice na np. 100 przejazdów 0,5mm więc nie jakieś wielkie (pole robocze materiału 50x60mm)
  • Odpowiedz
@kornel15e: nie ma innego wyjścia, jak testować, oglądać i szukać "gdzie to ucieka". Uciekać NIE MA PRAWA. 0.5mm to ogromny skok, jakbyś obrabiał metal i brał warstwy po 0.1mm a tobie o 0.5mm "samo opada" to wiesz...

Może samo wrzeciono (frezarka) w swoim łożu, od wibracji, się przesuwa? (ale to raczej od oporu materiału - by się do góry cofała?)
  • Odpowiedz
@hrumque: Silnik krokowy mam 1Nm 2A, natomiast wrzeciono 500W więc nie jest to jakiś lekki dremelek. Nad taką opcją, że oś opada pod wpływem własnego ciężaru w sumie się nie zastanawiałem. Czy myślisz, że mocniejszy silnik krokowy i sprzęgło na łączeniu oś silniczek rozwiążą sprawę?
  • Odpowiedz
@kornel15e: Nic nie będę sądził, nawet nie widziałem tej maszyny.
0. skalibruj sobie "zero" maszyny w jakimś punkcie.
1. zaznacz względem obudowy - na śrubie, na osi silnika kreskę cienką, by widzieć, czy wróci do pozycji zerowej (i co nie wróci).
2. napisz sobie skryt - g-code który robi N ruchów w wszystkich osiach i Z (takie tam frezowanie na sucho w powietrzu), i wraca do tego samego miejsca. Puszczaj go
  • Odpowiedz
Silnik krokowy mam 1Nm 2A, natomiast wrzeciono 500W więc nie jest to jakiś lekki dremelek. Nad taką opcją, że oś opada pod wpływem własnego ciężaru w sumie się nie zastanawiałem. Czy myślisz, że mocniejszy silnik krokowy i sprzęgło na łączeniu oś silniczek rozwiążą sprawę?


@kornel15e:
Nawet podejrzewając ten biedny silniczek... to po pierwsze - czy obecny silnik zasilasz ze sterownika, który daje te 2A na fazę, by uzyskać te (marne) 1Nm?
  • Odpowiedz
Przed chwilą byłem zdemontować ten wężyk łączący śrubę z silnikiem i pod wężykiem była jeszcze jakaś osłonka? osi silnika krokowego czy coś w tym stylu, więc jutro założę nowy wężyk, jeżeli to nie pomoże będę kombinował dalej.

Masz rację, mój sterownik mam do 2A, więc musiałbym zmienić sterownik, żeby zamontować silniejszy silniczek. Szczerze mówiąc kupiłem frezarkę, dopiero się uczę obsługi/terminologii i nawet nie wiem jaki mam driver, ale zadzwonie do gościa od
  • Odpowiedz
@kornel15e: może po prostu zrób zdjęcia, to się oceni ;)

Jak silnik masz słaby, driver "ledwo dla niego", i nie chcesz inwestować w zmianę wszystkiego - to możesz przecież dodać przekładnię (np pasową, najprościej) na osi Z - na oś silnika zębatka, na śrubę zębatka, i pasek zębaty to wszystko łączący. Nie kosztuje to majątku (komplet 2szt zębatek np na pasek GT2, plus jakiś krótki pasek, to poniżej 35-40zł pewnie znajdziesz,
hrumque - @kornel15e: może po prostu zrób zdjęcia, to się oceni ;)

Jak silnik masz...

źródło: comment_8djHPDonlqNbPu0mGrFusJBOdJyx5TBW.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz