Wpis z mikrobloga

Kindergeld, KFZ-Steuer oraz bilety lotnicze – oto co zmieniło się wraz z początkiem września w Niemczech

Pierwszy dzień września to nie tylko początek roku szkolnego ale i spore zmiany w RFN. Odczują to przede wszystkim rodzice, pasażerowie linii lotniczych oraz właściciele samochodów.

Rodzice dostaną więcej – wyższy Kindergeld

Zasiłek rodzinny Kindergeld wzrósł z mocą wsteczną (od stycznia) o 4 Euro miesięcznie. Oznacza to wzrost świadczenia:

dla pierwszego i drugiego dziecka z 184 do 188 Euro,
dla trzeciego dziecka z 190 do 194 Euro oraz
dla każdego kolejnego z 215 do 219 Euro.
Wraz z początkiem 2016 roku, państwo niemieckie dołoży do powyższych sum kolejne dwa Euro miesięcznie. Tym samym rodzice otrzymają na dziecko numer jeden i dwa 190 Euro, na trzecią pociechę będzie to 196 a na każdą kolejną 221 Euro.

Wyrównanie za zaległe miesiące ma nastąpić do końca października. Wyższe świadczenia będzie wypłacane automatycznie, nie ma potrzeby składania dodatkowych dokumentów oraz wypełniania kolejnych wniosków.

Zaostrzone kontrole na lotniskach

Od wczoraj pasażerowie muszą się liczyć z ostrzejszymi kontrolami na wszystkich europejskich lotniskach, także w Niemczech. Osoby podróżujące z bagażem podręcznym nadal będą kontrolowane wyrywkowo, jednak znacznie częściej niż dotychczas. Służby będą szukać materiałów wybuchowych. Czas oczekiwania ma pozostać niezmienny. Nie zmienią się także uregulowania dotyczące napojów. Psażerowie będą mogli zabrać ze sobą maksymalnie 100 ml.

Droższe bilety lotnicze

Każdy kto zarezerwuje bilet lotniczy przy pomocy biura podróży musi liczyć się z większym wydatkiem. Linie lotnicze Lufthansa wprowadziły dodatkową opłatę za korzystanie z systemu rezerwacji GDS, którym najczęściej posługują się właśnie biura. Sprawa nie dotyczy rezerwacji dokonywanych przez oficjalną stronę internetową przewoźnika.

Nowa norma emisji spalin i KFZ-Steuer

Dla nowych samochodów wraz z 1. września zaczęła obowiązywać zaostrzona norma emisji spalin EURO 6. Innymi słowy posiadacze samochodów wydzielających więcej niż 95g/km spalin muszą zapłacić podatek od dwutlenku węgla (CO2-Steuer).

Zgodnie z ustawą podatek jest obliczany na podstawie pojemności silnika oraz emisji spalin. Odpowiednia liczba jest najpierw dzielona przez 100 a później mnożona przez 9,5 (dla samochodów z silnikiem diesla) lub przez 2 (dla samochodów z silnikiem benzynowym). Wynik jest kwotą podatku, która raz w roku jest ściągana z konta właściciela pojazdu.

Wraz z nową normą wzrośnie podatek KFZ-Steuer. Podwyżkę odczują tylko właściciele nieużywanych samochodów, zarejestrowanych po 31 sierpnia b.r.

#niemcynews #niemcywiadomosci #europa #kindergeld #loty