Wpis z mikrobloga

Kompensatory odrzutu

Z pewnością wielokrotnie przyglądaliście się nietypowym końcówkom lufy, która jako odpowiednio nagwintowana rura, nie posiada sama w sobie spektakularnego wylotu. To, co przeważnie znajduje się na wylocie karabinowej lufy, to kompensator odrzutu, zwany również hamulcem wylotowym i tłumikiem płomienia.

Czym jest kompensator odrzutu?
Chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do noszenia granatów. Hamulec wylotowy natomiast, dla odmiany, służy do zredukowania energii odrzutu generowanej przez gazy wylotowe miotające pocisk.

Powstałe w wyniku eksplozji materiału miotającego gazy mają określony pęd, którego część zostaje przejęta przez urządzenie, a właściwie i dokładnie rzecz ujmując – hamulec wykorzystując efekty dynamiczne wyrzutu gazów wytwarza siłę o zwrocie przeciwnym do zwrotu gazów.

Z uwagi na zasadę działania, wyróżniamy trzy rodzaje kompensatorów:
Akcyjny – wykorzystujący siłę ciśnienia dynamicznego gazów poprzez częściowe wyhamowanie ich na ściankach i lokalne zwiększenie w ten sposób ciśnienia dynamicznego o kierunku równoległym do lufy i przeciwnym do gazów miotających zwrocie
Reakcyjny – wykorzystujący siłę ciągu gazów, kierując ją odpowiednio wyprofilowanymi kanałami do otworów wyjściowych umieszczonych na ściankach kompensatora
Akcyjno – reakcyjny, działający na zasadzie wykorzystania zarówno ciśnienia dynamicznego gazów, jak i ich siły ciągu

zaleta: możliwość redukcji energii odrzutu do 60% wartości początkowej
wada: skierowanie strumienia gazów w bok, co stanowi zagrożenie w tym obszarze oddziaływania oraz zwiększenie huku wystrzału dla obszaru z boku

Nie należy mylić tego urządzenia z kompensatorem PODRZUTU, który stanowi zwykle odpowiednio wyprofilowaną końcówkę, kierującą gazy ku górze. Stosowany jest w broni automatycznej i można go łatwo zaobserwować w platformie AK (skośnie ścięta końcówka lufy). Dla większości zastosowań jednak wykorzystuje się odpowiednio zbudowany kompensator odrzutu, pełniący po prostu przy okazji dodatkową funkcję.

Nie ma sensu stosowania tego typu urządzeń dla broni o kalibrze poniżej .338 – dla małych kalibrów najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie dociążenie karabinu poprzez zastosowanie wolframowego ciężarka w kolbie.

Istnieją oczywiście urządzenia do zwiększania energii odrzutu, zwane odrzutnikami lub wzmacniaczami odrzutu. Optymalizują one ilość energii przykładanej do automatycznego zamka broni, a wykonane są w postaci tłoka umieszczanego na wylocie lufy oraz cylindra połączonego z komorą zamkową. Gazy miotające w tym przypadku są odbijane w sposób powodujący zwiększenie ciśnienia, które działając na powierzchnię tłoka wzmacniają odrzut.

#ciekawostki #jessenapoligonie #bron #projektdedal #gunboners #fizyka
Na podstawie: Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej. Warszawa, WiS, 1994.
j.....n - Kompensatory odrzutu

Z pewnością wielokrotnie przyglądaliście się nietyp...

źródło: comment_5yWZIsCHrHxyOqBvuilRAgWYlFJiNuS3.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
Tutaj dość szczegółowe testy wybranych kompensatorów dostępnych na rynku (USA). Jeśli ktoś chce się bardziej zagłębić w ich skuteczność. Niestety po angielsku.
  • Odpowiedz