Wpis z mikrobloga

@taximan: heh.. faktycznie, ja #!$%@?... ale bym sie sam zrobil w bambuko, myslalem wczesniej ze ta petla iteruje wartosci for X in .. a to tylko indexy a tablicy:

var a = [10,20,30,40];
for (element in a){
console.log(element);
}

var a = [10,20,30,40];
for (element of a){
console.log(element);
}

w 1 przypadku tylko jest 0,1,2,3, a 2 przypadku juz wartosci.
Object.keys


@rbielawski: mozliwe ze zle zadalem pytanie, bo przy : var a = [10,20,30]; a.keys , nic sie nie dzieje, to nie wiem, czyzby array nie byl obiektem ? bo jesli dobrze zrzoumialem z ksiazki , Array to typ podstawowy i nie ma nic wspolnego z typem object ? A Twoj przyklad donosi sie wlasnie do typu obiektu ?
@gregu-:

jak ziterowalbys jakis obiekt ?

Moj ulubiony sposob jest taki, Object.keys(mojSuperbObject).forEach(key => console.log(mojSuperbOject[key]))
ale wciaz mozesz for inem tylko pamietaj o hasOwnProperty checku wczesniej, np tak
for(key in mojSuperbObject) {
if(mojSuperbObject.hasOwnProperty(key)) { console.log(mojSuperbObject[key]) }
}

No i pamietaj aby to byl 'zwykly' obiekt a nie array-like bo mozesz sie zdzwiwic jako, ze np nie ma gwarancji co do kolejnosci. No i generalnie jezeli chcesz przechowywac dane w czyms jak obiekt
@rbielawski: umm cos mi sie pokielbasilo zatem ;) tablica to obiekt. A skoro jest obiektem to czemu nie moge uzywac tego keys prosto z tablicy ?
var a = {'imie':'greg', 'nazwisko':'gregowski'};
typeof(a);
Object.keys(a);

to zadziala, a nie zadziala a.keys(a) , to nie jest tak ze skoro array A, jest obiektem, to odziedziczy ta metode ? Wybacz jesli cos napisalem #!$%@? ;)
@rbielawski: jeszcze ksiazki nawet do polowy nie doczytalem a juz mam pierdyliard pytan ;) czy JS ma cos takiego ze jest klasa i statyczna metoda ? np. [string]::join(',',$arrayOfString) ? Bo to tak wyglada z tym object.keys(a) troche , ale mozliwe ze sie myle ;)
@taximan: filmik zabookmarkowalem na pozniej, na razie malo co z niego chyba zrozumiem, bo za malo przeczytalem. W pracy mam wykonywac pewnie rozwiazania , ktore czasami wykorzystuja JS, konktraktorzy ktorzy u nas sa, pisza te linijki JS na pale, zupelnie nie wiedziac co robia, no i ja raczej nie chce podzielac ich podejscia, wole chociaz te solidne podstawy poznac. Mozliwe ze bede uzywal jakies 0.5 % JS , ale jelsi juz
@gregu-:

wiec jak ziterowalbys jakis obiekt ? czy tablice , zeby zobaczyc wartosci w srodku ?


var a = [10,20,30,40];
for (element in a){
console.log(a[element]);
}