Wpis z mikrobloga

Nie musiałaby, bo na rondzie funkcjonuje uniwersalna zasada,


A jest to sprecyzowane w kodeksie drogowym? Nie.

I czemu miałaby się przejmować znakiem ustępowania pierwszeństwa, jeżeli OP był na wewnętrznym pasie, a ona wjeżdża na zewnętrzny?


Bo ma znak ustąp pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu znajdującym się na rondzie. Jak włączasz się z drogi podporządkowanej na drogę o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku, po której jakiś pojazd porusza się lewym pasem i w
źródło: comment_miOjaDoqyvaMToFucOkdNBRC2ZFvYKaT.jpg
@JokerBonifacy: Nie musiałaby, bo na rondzie funkcjonuje uniwersalna zasada, że osoba wjeżdżająca na/przejeżdżająca przez dany pas ruchu, musi ustąpić pierwszeństwa osobie już znajdującej się na tym pasie. I czemu miałaby się przejmować znakiem ustępowania pierwszeństwa, jeżeli OP był na wewnętrznym pasie, a ona wjeżdża na zewnętrzny?


@Emes91: nie, miałem taką sytuacje -> wina ustalona przez policje osoby po prawej
@skaczaca_meksykanska_lama: ja zawsze trzymam się zasady - wjeżdżam jak ten różowy, ale jadę wolniej i puszczam tego niebieskiego. Ja jadę ze złego pasa, ale on zmienia pas podczas zjazdu - jak dla mnie współwina. Żeby uniknąć nieporozumień (czy co gorsza kolizji) ustępuje temu, co teoretycznie nie ma pierwszeństwa. Podobnie jak wjeżdżam na rondo, gdy jedzie jakiś samochód po wewnętrznym pasie. To samo - wjeżdżam, ale ustępuję mu pierwszeństwa, jak on zjeżdża.
@megawatt: oznakowanie jest sprzeczne, ale nie od wczoraj, nie od tego roku, tylko od zawsze niestety... według służb wszystko jest ok.

Znalazłem wspomniany wcześniej artykuł, z objaśnieniem policjanta, i gównoburzą w komentarzach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3749025,rondo-w-katowicach-to-horror-wideo-jak-jezdzic-prawidlowo-policja-wyjasnia-watpliwosci-kierowcow,id,t.html

Wołam też @Zord0n :)
oznakowanie jest sprzeczne, ale nie od wczoraj, nie od tego roku, tylko od zawsze niestety... według służb wszystko jest ok.


@JanuszProgramowania: jest niepoprawne, na drodze autora nagrania powinna być linia jednokrotnie przekraczalna - tyle, że obecne oznakowanie ma swoje uzasadnienie w godzinach szczytu (teoretycznie, bo w zasadzie to ruch w tym kierunku powinien iść tunelem - ale wtedy nie da się na Sokolską zjechać a wjazd do tunelu nie obejmuje ostatniego
@skaczaca_meksykanska_lama: Nie powinna, ale to nie ma dla Ciebie znaczenia - i tak musisz ustąpić. Przecież równie dobrze mogła się znaleźć w tym miejscu, nadjeżdżając z prawej ulicy, i wtedy nie popełniałaby błędu.


@Emes91: no jak nie popełniłaby błędu nadjeżdżając z prawej? wtedy przecież by wymusiła pierwszeństwo
@JokerBonifacy: Jak ktoś łamie przepisy, to nie usprawiedliwia Cię z niezachowania odpowiedniej ostrożności. Tak samo jak skręcasz w prawo z drogi podporządkowanej, a ktoś nadjeżdżający z Twojej lewej da migacz, że skręca w prawo (w ulicę, z której wyjeżdżasz), to jak wyjedziesz, a on jednak pojedzie prosto, to Ty dalej odpowiadasz za wymuszenie pierwszeństwa, nawet jeżeli koleś błędnie Ci zasygnalizował zamiar skrętu.
Sorry - ale na tak oznakowanym rondzie - w takiej sytuacji robisz dwie rzeczy:

1. Oddajesz prawo jazdy - z adnotacją - "nie znam kodeksu drogowego - nigdy nie przeczytałem nawet paska w TV w całości - a dokument znalazłem w chipasch" - nie wiesz też, że ten na prawym pasie miał pierwszeństwo - więc więcej nie wsiadasz za kierownicę. Wiem - taka utopia - jakby Ci każdy palcem pokazał, że zabłądzisz
@beniamin-k:
nie czytałeś komentarzy - okazało się, że jest to rondo a'la turbinowe, gdzie oznakowanie poziomie nakazuje z prawego pasa skręt w prawo/jazdę na wprost.
@skaczaca_meksykanska_lama:
Przy zmianie pasa masz ustąpić pierwszeństwo jadącym tam samochodom. Nigdzie nie jest napisane, że ten samochód musi jechać prawidłowo ;). Różowy dopuścił się złamania przepisów, ale sprawcą kolizji jest ten zmieniający pas, nawet dyskusyjną sprawą jest współwina różowego. Niby można się bronić, że zakładasz
@skaczaca_meksykanska_lama: Na "skrzyżowaniu o ruchu okrężnym" czyli tylko takim na wlotach którego nie ma strzałek a pasy ruchu biegną jedynie okrężnie, jazda dookoła wyspy lub placu jest jazdą na wprost, a każdy zjazd to skręt w prawo dozwolony tylko z pasa ruchu leżącego przy prawej krawędzi okrężnie biegnącej jezdni . Tu jest odpowiedź http://mrerdek1.blogspot.com/2015/04/30-kolizja-na-rondzie-kto-zawini.html