Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #psychologia

Jak wiadomo jedni ludzi są bardziej inteligentni, inni mniej.
Czasami różnice są dramatyczne.
Pytanie brzmi - czy istnieje jakiś numeryczny fizyczny wskaźnik, który pozwala stwierdzić niższa inteligencję?
Nie tam głupie IQ, to określa zdolność do rozwiązania określonych zadani. Chodzi o coś na kształt częstotliwości taktowania mózgu.
Liczba połączeń nerwowych?
Stężenie neuroprzekaźników.
A moze faktycznie jest jakaś częstotliwość generowania impulsów elektrycznych w mózgu?
  • 13
@graf_zero: Z tego, co wiem, udało się kiedyś znaleźć jedynie dość nikłe koleracje między IQ a np. prędkością przewodzenia impulsów nerwowych czy pojemności mózgoczaszki.
@dobrazonax: Dlatego interesuje mnie jakich fizyczny wskaźnik, niezależny od dziedziny.
Bo w kwestii dziedzin, to głównie koncentracja na danym temacie pozwala nam osiągnąć biegłość.

Ale niektórzy ludzie mają uniwersalnie większą bądź mniejszą zdolność do kojarzenia, obserwacji czy przewidywania. Może jest coś co za to odpowiada. Tak jak w kwestii wydolności fizycznej liczy się liczba czerwonych krwinek, czy tam długość włókna w bicepsie.
@graf_zero: kojarzę jakieś badania dot. aktywności stref mózgu, w jakiś sposób to się przekładało na dany tym inteligencji i inteligencję ogólną, ale szczegółów nie pamiętam bo to były wstępne badania którym było daleeeko od końcowych wniosków
@graf_zero: tak jak już poprzednicy pisali - ciężko zdefiniować inteligencję i wyróżniamy jej różne rodzaje. Uniwersalnym geniuszem można nazwać raczej da Vinci - bo zakres jego zainteresowań był ogromny.
@graf_zero: ttudno jednoznacznie odpowiedziec. Duze znaczenie odrgrywa takze gestosc sieci neuronow, szlakow pamieciowych itd. Edukacja wplywa pozytywnie na jej rozrost. Bardzo czesto ponadprzecientie zdolnosci biora sie z defektow wrodzonych mozgu
@CzarnaTluszcza: W pewnym stopniu można nawet manipulować zdolnościami mózgu stymulując i tłumiąc wybrane obszary za pomocą tDCS. Polecam połączenie wymyślone przez dr. Snydera(tu akurat używa stymulacji magnetycznej) - https://www.youtube.com/watch?v=NYAfmyMZe5g. Uzyskałem na tym układzie wynik 88 w tym teście - http://www.cambridgebrainsciences.com/browse/Reasoning/test/double-stroop-body. Jak ktoś zna się na elektronice, to układ do takiej stymulacji to banał.