Wpis z mikrobloga

Wiecie kto rządzi światem finansów? Sprawdziłem kilka dużych banków pod względem głównych udziałowców (Bank of America, JP Morgan, Citigroup, Wells Fargo i Goldman Sachs) i cztery podmioty są w posiadaniu konkretnych pakietów w każdej z tych instytucji.

Są to:
Vanguard Group, State Street Corporation, BlackRock oraz Fidelity (FMR) wraz ze swoimi funduszami inwestycyjnymi.

Później zerknąłem na akcjonariat kilku korporacji nie finansowych i jestem w szoku. Takie firmy jak Boeing, Caterpillar, Coca-Cola, GE, General Motors, Hewlett-Packard, Intel, Facebook, Microsoft, P&G, McDonald's czy Walt Disney, wszystkie są własnością głównie tych czterech wyżej wymienionych holdingów. Oczywiście jeśli mówimy o akcjonariuszach instytucjonalnych.

Tu pojawia się moje pytanie; mogę jakoś dotrzeć do konkretnych nazwisk właścicieli holdingów?

#gielda #finanse #ciekawostki #pytanie
  • 11
@Marviellac: Słuchałam kiedyś wykładu o świecie finansów i ekonomii i właśnie prelegent stwierdził, że na świecie rządzą 4 ponadnarodowe korporacje, które mają pod sobą takich gigantów jak Coca Cola czy wymienione przez Ciebie.
@Marviellac: Co do BlackRock i VanGuard to są to firmy zarządzające aktywami. Klientami tych firm są majętne osoby prywatne - jest minimalny dosyc wysoki poziom inwestycji, jak i instytucje np towarzystwa ubezpieczeniowe, zakładowe systemy emerytalne itd BlackRock i VanGuard zarządzają aktywami swoich klientów i inwestują je w obligacje, na rynku pieniężnym i na giełdzie. W przypadku BlackRock akcjonariat jest rozproszony i nie ma większosciowego udziałowca. CEO BlackRock jest Laurence D. Fink
@Ilana: Coś kojarzę, że w tym wykładzie było mówione właśnie o tym, że próbowali dojść do właścicieli banków i nie dali rady. X należało do Y, a Y do Z, Z do Q, Q do P itd. - sznurek robił się tak długi i poplątany, że już nie dało się w tym połapać.
Także tego, @Marviellac, powodzenia i daj znać jak coś ustalisz :)