Wpis z mikrobloga

Co przeciwnicy #nowoczesnapl widzą dziwnego w tym, że ta partia uzyskiwała na początku poparcia circa 10%, jeżeli pytanie sondażowni brzmiało "Czy zagłosuje Pan/Pani na ewentualną formację Petru/Balcerowicza?"? Co jest nienaturalnego w tym, że ktoś znany i szanowany jak Petru czy Balcerowicz ma te 10% poparcia na starcie? Czy byłoby dziwne gdyby na pytanie "Czy zagłosuje Pan/Pani na ewentualną formację KorwinMaxCejrowski" wykopowy sondaż dałby wynik 90%, a przynajmniej te 10% na start?
#neuropa #4konserwy #polityka
  • 22
"Czy zagłosuje Pan/Pani na ewentualną formację Petru/Balcerowicza?"?


@grzegorz-zielinski: tam nie było nazwiska Petru. Natenczas było Balcerowicza, Frasyniuka i Olechowskiego – ale to nie wzbudziło entuzjazmu dlatego zrobione rebranding i na czele postawiono wiernego ucznia Balcerowicza tj. Wacka Swetru.
@grzegorz-zielinski: właśnie NIE, Partia Balcerowicza była przez jakiś czas w sondażach i jej poparcie było zabetonowane na poziomie 3%~4% i drgnąć z miejsca nie chciało. Dopiero jak zrobili rebranding i się zarzekają, że nie mają nic wspólnego z Balcerowiczem Frasyniukiem i Olechowskim to im trochę urosło.
@adrian43: czyli nie przyjmujesz takiej koncepcji, że może sondażownia zadać pytanie o hipotetyczną formację, jak wyżej franek zauważył, np. pod przywództwem balcerowicza, a więc kogoś znanego i na tyle szanowanego, że może mieć te 10% poparcia? i przeczytaj niżej o Cejrowskim.
@franekfm: no super, ale to dalej nie zmienia niczego, a wręcz świadczy na korzyść tej koncepcji - balcerowicz miał 3-4% bez partii, a Petru już 10% bo to Petru,
@grzegorz-zielinski: a jakie to ma znaczenie czy jest partia czy nie ma partii? ŻADNE.
A zmienia to dużo ponieważ za sznurki w nowoczesnej ciągnie Balcerowicz i Olechowski i NIGDY by im się nie udało jakby byli na froncie. Po prostu oszukują ludzi. A oszukują dlatego, że kim jest Balcerowicz to wszyscy wiedzą i co on potrafi też. A na Petru jeszcze się nie przejechali. Jeszcze bo jak tylko nie daj Boże
@BongoBong: no to już gadaj z frankiem jak chcesz, ja tam nie wiem do końca jak przebiegało poparcie czy się zaczęło od frasyniuków, czy od samego balcerowicza, czy balcerowicza petru. Ja pamiętam 10% moment to było na początku pytanie o ewentualną formację Balcerowicz/Petru czy tam Petru/Balcerowicz.
@grzegorz-zielinski: Balcerowicz na pewno ściągnął dużo uwagi i początkowej popularności. Jednak faktem jest też to, że Petru wyjątkowo przypadł mediom do gustu, bo jest jak na nową, nawet prężną inicjatywę, nieproporcjonalnie dużo w mediach.

Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych. Dysproporcja 2 godzin dla Petru, a #8sekund dla Razem jest jednak rażąca.
@BongoBong: tak działają media. O ile nie jest w porządku taki stan przy zarejestrowanych KWW i telewizji publicznej i należy to piętnować, czy to Razem, czy to Korwin, czy Kukiz bez różnicy, to co do prywatnej - no cóż, ludzie kupują, telewizja sprzedaje, a nie oszukujmy się, ale czasy popularności Razem jeszcze przed nimi ze względu na dużą oddolność i taką "nołnejmowość" ruchu.
Tej dysproporcji nie da się sensownie tłumaczyć.


@BongoBong: mogę spróbować - telewizja publiczna ze względu na warunki rynkowe, a więc i pieniądze poszła w stronę tabloidyzacji, identycznie jak media prywatne. W telewizji publicznej masz kalki wszystkich seriali, programów rozrywkowych itp. itd. których pojawienie się jest spowodowane jedynie oglądalnością.

Nie mówię, że zgadzam się na kpienie sobie z prawa o równym dostępie do mediów. Ale myślę, że tutaj powód nie jest super
@grzegorz-zielinski: Ja też zawsze odżegnuję się od teorii spiskowych. Klnę tylko na niesprawiedliwość. Ogólny pogląd na TVP mam taki jak Ty, co zresztą dałoby się odnaleźć w moich komentarzach. TVP należy odciąć od reklam, żeby nie skupiała się na robieniu głupkowatych programów i robieniem minimum tego co trzeba robić, by móc powiedzieć, że robi się jakąkolwiek misję.


@BongoBong: Może najprostsza teoria jest najlepsza? Po prostu Petru zna ludzi tu i ówdzie, jest jakoś tam znany społeczeństwu, więc nic dziwnego, że pojawia się częściej niż Razem, które szczyci się tym, że jest oddolnym ruchem :)?
@Yahoo_: Tyle, że mówimy w dużej mierze o 1) publicznych mediach, 2) dysproporcji rzędu 2 godziny vs. 8 sekund (w ciągu trzech tygodni emisji).

Jak mówiłem do mediów prywatnych mam mniejszy żal. Chociaż i one powinny prowadzić narrację bardziej pluralistyczną.