Wpis z mikrobloga

Chcę się niedługo pobawić trochę elektroniką (robotyką dokładniej). I tu pytanie do wykopowych znawców. Praktycznie nie mam o tym pojęcia, praktycznie 0 sprzętu.

Chcę się porządnie zaopatrzyć w części, w porządny sprzęt (lutownica, multimetr, jakis zasilacz(?), Arduino czy inne RasberyPI), książki(?). Co mniej więcej muszę kupić na początek i ile muszę wydać?

#elektronika #robotyka - nie mordujcie za tagi jak zle ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 16
@Mirvan: wszystko zależy od twego podejścia. Możesz wydać tysiące złotych na super zaplecze - marzenie każdego elektronika, a możesz sobie kupić lutownicę za 30zł i miernik za 15 i z tym całkiem sporo zdziałać na początek, a potem najwyżej kupować kolejne rzeczy już w pełni świadomie, wiedząc, co Ci potrzebne.

A jaka platforma, czy arduino, czy raspberry, czy po prostu płytka stykowa i garść tranzystorów i może parę atmeli dla ciekawszej
@Mirvan: Na sam poczatek nie musisz miec nawet multimetru i lutownicy. Kup sobie jakiegos klona arduino, plytke stykowa i kilka najtanszych serw i jakis czujnik albo dwa no i kabelki. Spokojnie zamkniesz sie w 100-150 pln.

Mozesz do tego dorzucic jakas mala pilke do wycinania w sklejce/plastiku i jakies male imadelko + wiertarke.

Jak sie nauczysz kontrolowac serwa, wspolpracowac z czujnikami itp. i stwierdzisz ze ci sie nie znudzilo to baw
@Mirvan: na początek poszukaj sobie złomu elektronicznego (Agd/rtv/komputery) porozbieraj to, zobacz jak to działa, poczytaj w necie o schematach jakie znajdziesz. Wylutuj co uznasz, że Ci sie przyda (nauka lutowania). W 10-cio letnim Rtv znajdziesz sporo Atmeg (...) i zasilaczy, które później Ci się przydadzą. Na początek kup lutownicę kolbową z regulacją temperatury, trzecią rękę, odsysacz, cyne, plecionkę, płytkę stykową, multimetry ( jeden najtańszy, drugi za stówe, tylko bez automatycznego dostosowywania
@plastyczny: Moim zdaniem zabawa ze zlomem ma + i -
+ jest taki ze poznajesz jak sa zbudowane rzeczy. Minus jest taki ze to kupa pieprzenia sie. Potem jak cos nie dziala to nie masz pewnosci czy ty cos spieprzyles czy moze komponent jest wadliwy.

Przy smiesznych cenach nowych komponentow na poczatku bym sobie odpuscil. Niech sie nauczy lutowac (o ile do tego dojdzie, bo na poczatku nie musi) na nowych
@Mirvan: A co do ksiazek... na necie masz miliony darmowych kursow arduino. na poczatek powinno ci wystarczyc. Jak sie nauczysz migac diodami, sterowac serwami czy silnikami krokowymi to sie bedziesz zastanawial co dalej ;)
@Jarek_P: @Taco_Polaco: Nie chodzi o to, ze ma byc tanio, ma byc dobrze. Budżet dopiero się tworzy, ale ciężko będzie go przekroczyć. Właśnie chcę trochę uniknąć kupowania tylko na poczatek, chce kupic od razu cos sredniego/lepszego.

Mozesz do tego dorzucic jakas mala pilke do wycinania w sklejce/plastiku

To tez raczej odpada, bo na poczatek i tak kupie drukarke 3d (juz sie na nia zabardzo napalilem :D )
@Mirvan: I to jest moim zdaniem blad :D
Tanio nie musi znaczyc zle. Kupisz kupe sprzetu i sie w tym wszystkim pogubisz. Widzialem juz takich gosci ;)

Naucz sie na kilku elemetach podstaw i potem rozbuduj. Jak cos budujesz i testujesz to latwiej to zrobic po kawalku bo latwiej dojsc co nie dziala. Opanuj najpierw porzadnie podstawy a potem sie baw.

PS: Drukarka 3D jest fajna opcja... ale nie jest absolutnie
Tanio nie musi znaczyc


@Taco_Polaco: To juz jest lepsza odpowiedz. Wiem, ze drukarka nie zalatwi wszystkiego, ale dla mnie bedzie bardzo bardzo przydatna.

Z tego co widze po forbot.pl to juz 2 podstawowe roboty mam za soba (przynajmniej mam elektronike) . Tylko trzeba znalezc te wszystkie czesci w mieszkaniu...
@MegaZU0: Jezeli mialo mnie to przerazi cena to sie nie udalo, ja zakladalem budzet na wszystko tak z 10k.

Wychodzi na to, ze jedynym znaczacym kosztem bedzie moja upragniona drukarka.

To kolejne pytanie gdzie szukac sprzetu?
Jakies polskie sklepy? Allegro? Aliexpress? ebay? amazon? Teraz jestem w Anglii to czesciowo moge sie nawet tu zaopatrzyc.
@Mirvan: Rzeczy typu arduino, raspbery czy jakies kabelki bral bym z Aliexpresu... Chociaz czasami w sklepach stacjonarnych maja lepsze ceny niz majfrendy. Wczoraj bylem w microcenter i kupilem worek arduino bo mieli uno po 3,5$ i mega za 9$ a raspbery po 15$... to grzech bylo nie brac. Za 3$ to mi sie nie oplaca kabli przelaczac :D

Mierniki czy lutownice wzial bym z porzadnego sklepu albo z amazona zeby sie
@Mirvan: Jeżeli szukasz czegoś niezawodnego i zarazem taniego (między 3-10 tys. brutto) to powinieneś zapoznać się z tą stronką: www.up3d.pl Ja używam drukarki UP Plus 2 od kilku tygodni i jestem bardzo zadowolony. Dodam tylko, ze przed zakupieniem sprzętu nie miałem o tym zielonego pojęcia ;]