Wpis z mikrobloga

Wielu ludzi nie wie, część ludzi używa a nie wie, a część używa błędnie sformułowań LEWICA i PRAWICA. Proponuję raz na zawsze rozwiać wątpliwości i przyjąć konkretne i spójne założenia, bo nawet propozycja Michalkiewicza nie jest dokładna - mówi on wyłącznie o kwestii gospodarki.

tl;dr


Odróżnijmy dwa kryteria:
1) POGLĄDY GOSPODARCZE - przynależność do lewicy lub prawicy sprawdzamy na podstawie stosunku do podziału dochodu narodowego, czy jako społeczeństwo mamy być pod przymusem zmuszani do finansowania szkół, szpitali, opieki społecznej, czy chociażby dróg i tak dalej, czy nie. Osoba prawicowa gospodarczo dąży do tego by zmniejszać podatki i państwowe wydatki, a samo państwo żeby jak najmniej wydawało wspólnych pieniędzy, tak by te pieniądze zostawały w kieszeni obywatela. Osoba lewicowa wręcz przeciwnie, zależy jej na szerszej ingerencji państwa, by powstawały gwarancje, by państwo miało większą rolę w gospodarce, by finansowało, dopłacało, dotowało, tworzyło państwowe przedsiębiorstwa.
2) POGLĄDY OBYCZAJOWE - przynależność do lewicy lub prawicy sprawdzamy na podstawie stosunku do aborcji, Boga, eutanazji, płci, homoseksualistów, transwestytów itp. Osoba lewicowa obyczajowo będzie popierać szerszy udział państwa w takie kwestie jak aborcja w pełnym zakresie, ateizm, zmiana płci i tak dalej, ale z kolei odrzuci tradycje, wiarę, religię i będzie dążyć do tego by państwo stało się "nowoczesne", tj. inne niż dotychczas. Natomiast osoba prawicowa uważa, że liczą się takie rzeczy jak tradycje i historia, a religia i wiara jest fundamentem działania państwa, zaś na aborcję, jako morderstwo, nie wyrazi zgody.

Wnioski z partii można wyciągnąć następujące:
- PO, który dryfuje między lewicą i centrum zarówno gospodarczo i obyczajowo
- PiS, który jest prawicowy obyczajowo ale centrum gospodarczo - część podatków za ich rządów została zmniejszona, część usunięta
- SLD, który jest lewicowy obyczajowo, ale prawdopodobnie centrum gospodarczo - część podatków za ich rządów została zmniejszona
- PSL, który prawdopodobnie jest bezideowy i się przykleja do każdej partii
- ZLew, który jeszcze nie wiadomo czym jest, ale możliwe, że będzie realizować politykę SLD, chociaż patrząc na Nowacką obawiam się, że będzie to również lewica gospodarcza
- Nowoczesna, której program dryfuje gospodarczo między centrum a prawicą (mimo to jestem pewien, że będzie realizować politykę PO bis, gdy wcześniej Tusk miał mniejszość w sejmie to jego partia była prawicowa, podsuwała prawicowe ustawy, które były oczywiście odrzucane, a gdy doszła do władzy to były to jedynie lata dokręcania śruby i nic poza tym), natomiast w obyczajowo jeszcze nie wiem.
- KORWiN, który jest prawicowy w obu kryteriach, zarówno gospodarczo jak i obyczajowo
- Kukiz, niestety nic nie wiadomo

Co mamy w sejmie? W znacznej większości LEWICĘ GOSPODARCZĄ i odrobinę CENTRUM, ale praktycznie brak PRAWICY GOSPODARCZEJ, z wyjątkiem może kilku posłów.

Z kolei media jak używają tych słów to używają ich wyłącznie w sferze OBYCZAJOWEJ, a GOSPODARCZĄ pomijają, zapewne celowo, a wszystkie kłótnie sprowadzają wyłącznie do spraw obyczajowych, ignorując te kluczowe, czyli gospodarcze. Natomiast gdy dochodzi do mówienia o prawicy to jest zwykle przez media porównywalna do ekstremów jak strzelaniny, bójki, czy walki.

#polityka #lewica #prawica #oswiadczenie #korwin #kukiz
  • 18
Obyczajowo jest Konserwatyzm lub Liberalizm - Prawica i Lewica odnosi się głównie do gospodarki kapitalizm vs socjalizm.


@ArpeggiaVibration: O tym nie wiedziałem, to dość wartościowa informacja, dzięki.

BTW PiS nie jest centrowy - może sam Kaczyński jest ale program mają stricte lewicowy więc programowo są konserwatywną-lewicą


@ArpeggiaVibration: Z tego co pamiętam, jak PiS króciutko rządził to szału nie było, ale odnosiłem wrażenie, że w Polsce się poprawia - w przeciwieństwie
@Radeg90: To prawda bo PiS wtedy zatrudniło Zyte Gilowską która nie była z ich środowiska i miała poglądy prawicowe gospodarczo. Oczywiście dużych zmian nie było ale obrała kierunek właśnie liberalizowania gospodarki - i chwała im za to... Dlatego napisałem że Kaczyński prawdopodobnie jest centrowy jeżeli zgodził się na taką osobę kompletnie spoza swojego środowiska jako ministra finansów.

Poczytaj ich obecny program - ZLEW z Szumlewiczem albo Ikonowicz by się nie powstydzili
@ArpeggiaVibration: Kaczyński może i był bliżej centrum ale niebezpiecznie zaczął skręcać w lewo co świadczy m.in jego program gospodarczo-społeczny. Zbiegiem czasu podobnie jak i Tusk stał się socjaldemokratą i zapewne nie obraziłby się na takie określenie swojej osoby.
Z kolei media jak używają tych słów to używają ich wyłącznie w sferze OBYCZAJOWEJ, a GOSPODARCZĄ pomijają, zapewne celowo, a wszystkie kłótnie sprowadzają wyłącznie do spraw obyczajowych,


@Radeg90: Identycznie jest w internecie tyle, że tutaj każdy określa partię przez pryzmat gospodarczy. Przynajmniej raz dziennie czytam komentarz pokrjoju "Lol pis prawica, chyba cię #!$%@?ło, pis to lewaki" itd itd
@Radeg90: Bardzo dobre, krótkie, rzeczowe podsumowanie. Gdyby rozwinąć i podać przykłady poglądów, można by rzeczywiście gdzieś to 'przykleić' i odsyłać w razie niejasności w trakcie dyskusji.
PS. Czekam na wyzwiska wykopków: "ty lewaku gospodarczy!" "ty obyczajowy centroprawicowcu!"( ͡º ͜ʖ͡º)
@kor_dian: dokładnie - sam w wywiadach mówi że są 'trochę lewicowi' - od razu mi się Tusk przypomina jak po 7 latach w semie z gdańskiego liberała stał się socjaldemokratą... Niestety obecnie oprócz Korwina reszta to albo lewica gospodarcza albo niewiadomoco (Kukiz i na chybcika stworzony następny gdański liberał Petru - po aferach taśmowych)
@ArpeggiaVibration: Mniej więcej znam ich program, choć nie wchodziłem w szczegóły, ale myślę, że nie ma większego sensu aby ten program analizować i wysnuwać na jego podstawie wnioski - partie i tak jedno mówią i deklarują, a drugie robią gdy mają możliwości. Tak jak napisałem, to może być bait na lewicowe i roszczeniowe społeczeństwo, byleby zyskać ich poparcie, a w sejmie robić co innego. I o to się, szczerze pisząc, modlę,
@Radeg90: W sumie PiS mówił też że będzie bronił suwerenności Polski jak oka w głowie programowo a podpisali Traktat Lizboński i lobbowali w eurokołchozie silną armię europejską kosztem redukcji narodowych.... Więc faktycznie wszystkiego można się po nich spodziewać.
@Radeg90: Bait nie bait Kaczyński wielokrotnie wygłaszał hasła mówiące o interwencjonizmie, regulacjach itp nawet wczoraj w trakcie wystąpienia mówił o podwyżce płacy minimalnej i je uzasadniał takimi słowami, że ustanowienie płacy wyższej będzie zmuszało przedsiębiorstwa w inwestycje w nowe technologie i ogólnie innowacje. Szumlewicz nie powstydził by się takiego stwierdzenia.
@kor_dian: To nie musi oznaczać, że to wszystko zostanie wdrożone, a kiełbasę wyborczą trzeba zawsze dawać społeczeństwu. Tak jak pisałem, za ich dawniejszych rządów miałem wrażenie, że się w Polsce ciut poprawia, choć szału nie było. Mam tylko nadzieję, że wszystko co dobre nie było to tylko i wyłącznie za sprawą Gilowskiej.
@Radeg90:

2) POGLĄDY OBYCZAJOWE - przynależność do lewicy lub prawicy sprawdzamy na podstawie stosunku do aborcji, Boga, eutanazji, płci, homoseksualistów, transwestytów itp. Osoba lewicowa obyczajowo będzie popierać szerszy udział państwa w takie kwestie jak aborcja w pełnym zakresie, ateizm, zmiana płci i tak dalej, ale z kolei odrzuci tradycje, wiarę, religię i będzie dążyć do tego by państwo stało się "nowoczesne", tj. inne niż dotychczas. Natomiast osoba prawicowa uważa, że liczą
@Radeg90: Tutaj się zgodzę, że nadzieja jest... na lekkie poluzowanie w sferze podatkowej dla tych najbiedniejszych. Rewolucji bym nie oczekiwał ale już sama koncepcja na inne rządzenie znając patologię jak jest teraz w prawie każdej dziedzinie życia społecznego może im dać impuls do działania bo schody się zaczną dopiero po wygraniu wyborów, także podobne mam odczucia, że PiS czeka ogrom wyzwań, tylko żeby nie popełnili tych samych błędów.
@Polandball: Jeśli dany kraj ma w tradycji coś co kieruje w lewo, np. transwestytów i państwo reguluje te kwestie to naturalnie jest lewicowe. A to jak oceniamy to oceniamy z naszego punktu widzenia, czyli dzisiejszej Polski.

Natomiast państw za czasów średniowiecza czy starożytności nie ma sensu porównywać pod dzisiejsze kryteria lewicy lub prawicy, bo wtedy wszystko było inne, nawet nie było gospodarki w dzisiejszym sensie, więc nie mógłbyś stwierdzić czy tamtejsze
@Radeg90:
Skala powinna być uniwersalna i obiektywna - inaczej nie spełnia swego zadania.

Dlatego w kwestach światopoglądowych lepiej mówić o konserwatyzmie światopoglądowym oraz liberalizmie światopoglądowym zamiast lewicy/prawicy.
Konserwatyści to osoby, które popierają poprzedni ład światopoglądowy, liberałowie to osoby które negują poprzedni ład światopoglądowy. Im większe poparcie/negacja poprzedniego (lub dalszego w historii) ładu tym dalej jest się od teraźniejszości w punkcie zero na wykresie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Radeg90: Nie ma sensu dzielić partii i polityków na "prawice" i "lewice" bo jest to podział historyczny i był względny już w czasie powstania. Potrzebny jest on tylko najg.. najprostszym ludziom, którzy nie są w stanie objąć więcej niż dwóch "parametrów". Tak że jedyna użyteczność tego podziału: "niech się babcia cieszy".