Wpis z mikrobloga

Mirki moje drogie proszę Was o pomoc ;)
Miałem poważną kontuzję prawej ręki i przez chwilę było prawdopodobne, że pożegnam się całkowicie z graniem.
Na szczęście udało mi się trafić na specjalistę, który "poskładał mnie do kupy" :)
W dużym skrócie traciłem czucie w prawej ręce przez ucisk w ramieniu. Nie przestawałem przez to grać, ale BARDZO to ograniczało ilość czasu jaki mogłem spędzić z gitarą. Na własne oczy widziałem jak cofam się zamiast rozwijać, co przyznam nie było miłym widokiem.
Przed kontuzją bardzo dużo grałem i szło mi to nawet nieźle.
Teraz zgranie obu rąk jest co najwyżej średnie. Długo też nie pogram, bo prawa łapa męczy się szybko.

Tutaj moje pytanie do Was Mireczki:
Ma ktoś może jakiś zestaw ćwiczeń by wypracować dobrze prawą rękę (wzmocnić jej wytrzymałość i precyzję, później skupiając się na prędkości)? - może być coś też na "palcówki"

Wiem, że mogę łoić skale, ale może któryś/aś z Was ma jakiś zestaw ćwiczeń i chcieli by się podzielić z Mirkiem w potrzebie.

Chcąc, nie chcąc - z prawą ręką zaczynam od początku, gdzie lewa ma się nawet, nawet.

To jak? Pomożecie?
#gitara #gitaraelektryczna #gitaraklasyczna #gitaraakustyczna #pomocy
  • 15
@Sevlir: Etiudy na gitarę klasyczną mogą Ci pomóc. Fingerstyle, czy też tzw. gra klasyczna palcami wykorzystuje mięśnie całej dłoni, a to chyba najbardziej Ci pomoże.
Dobrym startem może być zestaw etiud Brouwer'a, w szczególności Etiuda no. 6.
Na pewno są do tego taby w necie, to dosyć popularny utwór.
Etiuda 6
@Murzinio: @Dr_Snaut: @vieslav: @mwicat: @DerpishCat: Dzięki wielkie Panowie ;)

Spytam jeszcze: macie może jakieś taby, albo stronę gdzie znajdę jakieś wariacje nt. ogrywania skal, "pajączków" itp.
Wymyślanie swoich jest twórcze, ale inni pewnie wymyślili już ciekawsze i jak już ma się jakieś przykłady to łatwiej się zabrać do "nudnego ogrywania skal" :P

Edit: jak coś to nuty też czytam :)
@Sevlir: co do string skippingu, to mozesz na pustych nawalac. Muse - Hysteria ma w refrenie chyba tez fajny fragment. Pokombinuj cos swojego, wez jakies trzy dzwieki, dowalaj losowe z okolicy, az wyjdzie cos fajnego, delikatnie urozmaicaj.

No i metronom obowiazkowy.

Btw, pograj sobie sciezke dzwiekowa z pierwszego Dooma, muzyczka z Hangaru jest fajna na prawa reke
@Sevlir: Zwykłe patterny oparte na interwałach powinny wystarczyć.
Możesz grać przykładowo dźwięki ze skali w odległości 3,4 stopni, albo kostką albo palcami naprzemiennie.
Jednak uważam, iż granie etiud jest ciekawsze, aniżeli męczenie kolejnych i kolejnych patternów opartych na tych samych dźwiękach.
@Sevlir: generalnie, zlota regula - graj, nie #!$%@?. Czas poswiecony na forum gitarowym/na mirko szukajac idealnego sposobu na dobra gre zazwyczaj lepiej poswiecic na granie. 15 minut skal, 30 min nowego materialu, 15 min na ogranie starych rzeczy.
@Sevlir: Jeśli zależy Ci na graniu klasycznym to przygotuj może jakoś współpracowników z tymi paznokciami i zacznij zapuszczać, ale jeśli chodzi ogólnie o granie a gicie, a chcesz rozruszać palce to te dwie etiudy w jakimś dobrym tempie, powtarzać i sprawność powinna się polepszać, też możesz grać wymyślone przez siebie palcowania na zmniejszonych akordach, od 12 progu aż do 1 i następne palcowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)