Wpis z mikrobloga

@R2D2_z_Sosnowca: płynąć na miejsce osadzenia/zatopienia muszą pewnie pare tygodni. Zastanawia mnie jak wygląda wywrotność takiego trolla przy większej fali :P. Za prognozę muszą sporo płacić xD
Druga kwestia, wiesz może czy ten rodzaj platformy (zatapiany) może być poźniej przetrsnsportowany w inne miejsce? Google niestety wswietla tylko informacje o platformach pływających
  • Odpowiedz
@brrrum: wywrotność jest ograniczona poprzez odpowiednie balastowanie tego monstrum. To co wystaje nad wodę na zdjęciu to podobno zaledwie (!) 2/3 konstrukcji, reszta zalana jest wodą, tak więc nie ma szans się gibnąć. Przez duże zanurzenie jest także to bardzo powolny proces. Na pewno także pogoda ma tutaj kluczowe znaczenie. A co do przemieszczania z miejsca na miejsce to wiele spośród nowych wież można przenieść. Ale nie wszystkie. Tu jest ciekawy
  • Odpowiedz
o, nie wiem czemu ale myślałem, że platformy się raczej unoszą na wodzie i są zakotwiczone. Czego to się można na nocnej dowiedzieć :). Thx.


@brrrum: to zależy od głębokości. Platformy typu Deep Water nawet nie są kotwiczone - utrzymują stałą pozycję samymi napędami z pomocą Dynamicznego Pozycjonowania (DP).
  • Odpowiedz
Druga kwestia, wiesz może czy ten rodzaj platformy (zatapiany) może być poźniej przetrsnsportowany w inne miejsce?


@brrrum: oczywiście, że może (choć nie jestem pewien, czy dotyczy to betonowych również). Taki przykład (przebudowa platformy wiertniczej na wydobywczą):
http://bazagdansk.pl/index.php?news&nid=22

A tu z przenosin platformy wiertniczej z jednej działki na drugą:
http://nafta.wnp.pl/platforma-lotos-petrobaltic-juz-na-zlozu-b8,254353_1_0_0.html
  • Odpowiedz
@brrrum: Hammond w jednym ze swoich programów na Discovery robił cały odcinek o tej platformie. Nie chwieje się, ani nie przewróci się bo co jakiś czas specjalistyczny mechanizm zmienia rezonans drgań całej konstrukcji. A "nogi" nie mają w sobie wody - są zamontowane poprzez wbicie w ziemie i wypompowanie części powietrza, różnica ciśnienia nie pozwala na odczepienie się od dna. Nogi dodatkowo zbudowane są z jednego kawałka betonu - brak łączeń
  • Odpowiedz