Wpis z mikrobloga

Zbudowane na bazie #arduino oraz ethernet shield urządzenie, które jeszcze nie ma nazwy. Rejestruje temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną w domu na dwóch czujnikach DS18B20 oraz zlicza uruchomienia podajnika paliwa w kotle CO. Rezultaty można zobaczyć tutaj. Wykres "Field 5 Chart" (pozostało paliwa) pozwala na ocenę, czy trzeba już uzupełnić węgiel, a "Field 3 Chart" (podajnik) umożliwia ocenę efektywności pracy kotła (czas pracy i czas spoczynku). Uruchomienie podajnika jest odczytywane przez transoptor i długaśny kabel z piwnicy. Jedynym interfejsem fizycznym jest switch, który należy wcisnąć po załadowaniu zasobnika do pełna. Obudowa będzie. Jakaś.
#chwalesie #diy
S0Cool - Zbudowane na bazie #arduino oraz ethernet shield urządzenie, które jeszcze n...

źródło: comment_W1Nvp4JNCGREghiCcsFQLyCDM4aSWLlo.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
@S0Cool: ja ostatnio miałem ochotę coś podobnego zmajstrować, ale za bardzo się nie znam na tych andruino i malinkach. Ile mniej więcej wyszedł koszt $ takiego zestawu? (Andruino, czujniki itp)
  • Odpowiedz
@sirgorn: Arduino ok 4$, Ethernet Shield 6$, czujniki temperatury 2x0,7$, transoptor na allegro chyba 2PLN, +20m kabla dwużyłowego do piwnicy. Reszta (płytka uniwersalna, goldpiny, parę rezystorów, gniazda i wtyki z demobilu).
  • Odpowiedz
@mich_al: Nie znam się na tym esp. Ile to ma pamięci? Zresztą, potrzebowałem wejście analogowe, a tam chyba nie ma? W przyszłości oprócz uruchomienia podajnika będą przekazywane inne informacje po tych samych dwóch żyłach (po taniości).
  • Odpowiedz
@S0Cool: Bardzo fajne. Chciałem zrobić coś podobnego, ale niestety nie mam automatycznego kotła, więc wersja podstawowa czytałaby tylko temp. kotła i wiedziałbym czy trzeba iść do pieca, czy jeszcze nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pozdrawiam!
  • Odpowiedz
@pijmleko: Z tego samego powodu, z którego gównoseriale mają największą oglądalność. Na szczęście są rodzynki takie jak np unknownnews, dla których wchodzę na wykop i mikrobloga.
  • Odpowiedz
@S0Cool: mi się udało zrobić ds18b20 na esp8266 i daje temp na serwerze http, tylko aktualnie nie mam do tego żadnego zasilacza 3,3v. Można też to jakoś podpiąć pod thingspeak
  • Odpowiedz
@Stamp: @S0Cool: W końcu coś użytecznego z arduino, duży plus.
A co do nieautomatycznego kotła, ja zrobiłem takie cudo do uruchamiania pompy obiegu wody w instalacji, która zasadniczo ma ogrzewać wodę w bojlerze. Czyli jeden ds18 trafił do bojlera a drugi na rurę doprowadzającą wodę z pieca do pompy (pompa jest przy bojlerze). Kiedy woda z pieca jest cieplejsza niż woda w bojlerze załączaną jest pompa. Wyświetlam również te dwie
  • Odpowiedz
@koob: W moim kotle podajnik zawsze włącza się na 5s (Klimosz Ling Duo). Można sterować "odstępem" pomiędzy uruchomieniami i w ten sposób regulować moc kotła (częściej podawane paliwo = wyższa moc). Elementem "wdrożenia" było zliczenie ilości uruchomień podajnika, które spowodują zużycie całego paliwa. Do tego służył mi ostatni wykres "Field 4 Chart" (podajnik razem). Oczywiście jest to ocena dość orientacyjna (tym bardziej, że samo zasypanie zasobnika "pod korek" nie jest powtarzalne),
  • Odpowiedz
@Czaper: A jesteś w stanie oszacować koszty druku?
Powiedzmy, pudełko z dwóch części ABS grubości 2mm, o wymiarach 8x6x5 cm, projekt mój (może się czegoś nauczę). Fajna byłaby obudowa dedykowana, ale jeśli znacznie przekroczy koszt samego urządzenia to trochę tak jakby pokrowiec był droższy niż narty :).
  • Odpowiedz
@blue94: Jakbym miał kupić gołą ATmegę oraz W5100, zaprojektować i zlecić wykonanie płytki, dorzucić i polutować wszystko co niezbędne do zasilania i programowania, wyszłoby taniej? Bo na pewno o rząd wielkości wolniej. Doceniam ludzi, który tak robią, ale sorki to nie dla mnie.
  • Odpowiedz