Wpis z mikrobloga

#naukaprogramowania #java

Siemanko informatyczne świry, mam prośbę o wskazanie mi drogi. Chcę się nauczyć Javy w takim stopniu, żeby móc zacząć pracę jako stażysta/młodszy programista. Co powinienem zacząć robić w tym kierunku?

Doświadczenie w poważnym programowaniu: 0.
Przerobiłem kurs C++ Mirka Zelenta z YT i dosłownie kilka zadań ze SPOJ w tym języku. Dodatkowo robiłem jeden projekt w C#, ale niewiele już z niego pamiętam.

Przerobiłem to co znajduje się na tej stronie: http://java-krok-po-kroku.readthedocs.org/pl/latest/index.html

W skrócie - typy danych, zmienne, operacje arytmetyczne i logiczne, klasy i obiekty, metody, słówko this, struktury sterujące i pętle, dziedziczenie, polimorfizm, instanceof, klasy abstrakcyjne, interfejsy, wyjątki, kolekcje, listy.

Wszystko oparte na bardzo prostych przykładach, ale w miarę rozumiem te podstawowe koncepcje.

Co dalej? Jakaś książka? Jakieś zadania? Jakiś kurs internetowy?
  • 15
@misiek203: pisac w tym języku. Poza tym oprócz samego języka uczyć się programowania jako takiego. Poza tym z samą znajomoscia 1 jezyka niewiele zdzialasz. Do pracy to juz jakies konkretne frameworki, technologie itp wymgają. Ja sam od lat ucze sie Pythona i mysle co to jeszcze sie douczyc by zalapac jakas prace by rozwinac umiejetnosci.
@misiek203: ja tam pisze programy na wlasne potrzeby. Zrobiłem solvera do jednej gierki. Najlepiej coś co Cię interesuje. Na reddicie możesz czytac subredy poswiecone javie przykladowo, Czytac odpowiedzi kumatych i wyciagac wnioski. Patrząc na swoj poziom sprzed np roku widze duzy postep. Warto tez swoj kod publikowac, czytac kod innych. Ogolnie sama java jest tylko narzędziem. Musisz jeszcze wiedzieć co i jak chcesz nim zbudowac, a to wymaga po prostu doświadczenia.
@misiek203: Masz podstawy, więc książka na tym etapie nie jest Ci potrzebna - po prostu zacznij pisać. Podziel aplikację na pewną ilość niewielkich problemów, które są łatwe do rozwiązania (a jeśli nie są, podziel je jeszcze na mniejsze części) i szukaj odpowiedzi w internecie, jeśli nie będziesz czegoś wiedział. Jeśli już załapiesz podstawy, dobrym pomysłem są na przykład prelekcje z Warsaw JUG, a konkretnie Jinkubator. Zacznij też używać dobrego IDE
@misiek203: Ja mogę Ci polecić Core Java 2 Techniki zaawansowane. Jeśli znasz podstawy to w tej książce są bardziej zaawansowane rzeczy, które są używane w praktyce.

Obrazek z questami wyżej czegoś na pewno Cię nauczy, jednak jeśli chcesz poświęcać czas na naukę to ucz się rzeczy, których poszukują pracodawcy, a nie pierdół typu "name art in ascii", ponieważ im więcej wiesz na temat tego, co potrzeba tym większe Twoje szanse na