Wpis z mikrobloga

Chciałbym na ESP8266 - 12 zrobić pomiar kilku napięć /akumulator, solar/. Moim zdaniem multiplexing w tym wypadku odpada. Próbuje kombinować z PCF8591ale z marnym skutkiem. Idealnym wydawał sie projekt ESP Easy ale pomimo wielu prób nie działa. Może macie jakieś pomysły i coś doradzicie??

#arduino #esp8266
  • 6
zrobić pomiar kilku napięć /akumulator, solar/. Moim zdaniem multiplexing w tym wypadku odpada


@zbyszek_m: Niby dlaczego odpada? Choćbyś go zrobił nawet na stycznikach z pralki - to też będzie działać. Przecież nie potrzebujesz 12bitowej precyzji pomiaru napięcia akumulatora, ani 100 pomiarów na sekundę solara czy aku, gdzie napięcie zmienia się w przeciągu pół godziny...
Zwłaszcza że wejście analogowe - masz w ESP i nawet to działa... Tylko sobie przez GPIO wybierać
@hrumque: Max napiecie wejściowe na pin ADC wynosi 1V. Napięcia z solara i akumulatora za pomocą dzielników obniżam do max 1V. Aby załaczyc pomiar z odpowiedniego pinu GPIO podaję napiecie na odpowiedni dzielnik - ale to jest 1V z pinu GPIO a nie to, które chcę mierzyć. Chyba, że się mylę?
@zbyszek_m: mylisz się.
Dzielisz sobie napięcia z solara i z akumulatora dzielnikami, tak by zakres pomiarowy się zmieścił do tego 1V, i podłączasz je przez np. przekaźnik do ADC. (albo multiplexer analogowy, jest tego wiele, choćby w najprostszym wydaniu cd4066).
Przekaźnikiem sterujesz przez tranzystor, którego bazę podłączasz przez rezystor do pinu GPIO którym sterujesz przełączanie co mierzysz.
W przypadku cd4066 - możesz piny sterujące podłączyć wprost do GPIO.
O tym nie pomyślałem. Przetestuję na CD4066. Ale pod ręką mam układ PCF8591/ cały moduł z alledrogo/- pewnie też można wykorzystać? Doradzisz coś?
Ale pod ręką mam układ PCF8591/ cały moduł z alledrogo/- pewnie też można wykorzystać? Doradzisz coś?


@zbyszek_m: aby uruchomić PCF, musiałbyś uruchomić najpierw komunikację po I2C z nim. A potem jego ogarnąć... Znacznie prościej zrobić to na 4066 albo choćby przekaźniku ;)
Dzięki za pomoc. Powoli zaczynam ogarniać. Zastanawiam się jeszcze czy przypadkiem za pomocą 1 przekaźnika nie można mierzyć 2 napięć odpowiednio wykorzystując styki NC i NO?