Wpis z mikrobloga

Motomirki, kolejne pytanko: co zrobić jak się wpadnie w poślizg?
Ostatnio miałam taką sytuację (jestem świeżo upieczonym kierowcą) - jadę sobie do pracy, na drodze przymrozek więc ślisko, opony mam "całoroczne", jadę niby ostrożnie, ale nic się nie dzieje, to przyśpieszyłam do 60. Na dosyć ostrym zakręcie wpadłam w poślizg, lekko mną zakołysało, wcisnęłam delikatnie hamulec i starałam się delikatnie sterować kierownicą, żeby wyjść z poślizgu. Udało się. Miałam też wielkie szczęście - z na przeciwka jechało auto, mijałam się z nim w momencie jak mi się już udało opanować sytuację. Opony zmieniłam natychmiast tego dnia, ale dalej się trochę boję, że sytuacja może się kiedyś powtórzyć. Co robić w takiej sytuacji? Jak zareagować? Jak opanować szybko auto? Kolega dał mi radę, że najlepiej wcisnąć sprzęgło, wtedy auto odzyska przyczepność, czy jest to dobra rada?

#motoryzacja #auto #samochody #poslizg #prawojazdy
  • 39
Co wy za głupoty gadacie, ABS nie pozwoli na gwałtowne hamowanie, po to on jest żeby nie wpadać w poślizg - poczytajcie jakie ma zadanie, czyta prędkość obrotową 4 kół, przekazuje do komputera i wykrywa poślizg, jeśli jest to zmienia poszczególne siły hamowania żeby jak najlepiej zatrzymać pojazd. Można pedał do podłogi a i tak nie zablokują ci się koła, co prawda najpierw musi być poślizg żeby ABS go zlikwidował @wycz:
@no_i_w_ogle: Koledzy dobrze tutaj radzą - iść choćby raz na ćwiczenia z instruktorem. Takie ćwiczenia odbywają się m.in. na specjalnie przygotowanej, śliskiej powierzchni. Żadne zdalne rady tutaj nie pomogą, bo to trzeba poczuć na własnej skórze we własnym samochodzie. Każdy samochód zachowuje się inaczej. Np. zupełnie inaczej postępujemy, gdy samochód ma ABS niż gdy go nie ma.

Ale jedna z ważniejszych rad, o których należy zawsze pamiętać - jeśli wciśniemy do