Wpis z mikrobloga

Przygotowania do startu największego tradycyjnego balonu stratosferycznego świata "Gwiazda Polski" w Dolinie Chochołowskiej.
Za względu na warunki meteorologiczne start kilkakrotnie odkładano. W końcu decyzję o odlocie podjęto rankiem 12 października 1938 r. - miał się on odbyć dwa dni później w godzinach porannych. Napełnianie stratostatu rozpoczęto 13 października, podczas narastającego wiatru halnego - startowisko dla balonu w Dolinie Chochołowskiej przygotował 2 Batalion Balonowy, w sile 200 żołnierzy, pod dowództwem ppłk. obs. bal. Juliana Sielewicza. Balon zaczęto napełniać przed północą, tak, by rano był w pełni gotów do lotu; około godziny 1:00 w nocy, w trakcie napełniania powłoki wodorem (blisko końca tego procesu) wiatr nasilił się do tego stopnia, że zapadła decyzja o wypuszczeniu gazu z aerostatu przez górną klapę. Jednak im mniej wodoru znajdowało się wewnątrz powłoki, tym bardziej była ona miotana przez wiatr; w końcu, gdy wewnątrz aerostatu pozostało już niewiele gazu nośnego, na skutek tarcia o siebie warstw jedwabiu doszło do wyładowania elektrostatycznego, które spowodowało zapłon wodoru w okolicach górnej klapy – ta z hukiem wyleciała w powietrze i wylądowała obok opróżnionej powłoki, nie czyniąc nikomu krzywdy. Sama powłoka ucierpiała (zapaliło się ok. 800 m2 jedwabiu), ale jej naprawa okazała się całkowicie wykonalna. Gondola nie została uszkodzona.
Start zreperowanej "Gwiazdy Polski" zamierzano powtórzyć we wrześniu 1939 r. w Sławsku, w Gorganach, we Wschodnich Karpatach. Tym razem balon miał być napełniony niepalnym helem, sprowadzonym specjalnie ze Stanów Zjednoczonych. Wybuch II wojny światowej pokrzyżował realizację tego zamierzenia.
Dla upamiętnienia próby startu Gwiazdy Polski na ścianie schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej zamontowano pamiątkową tablicę.
#tatry #gory #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #historiajednejfotografii #lotnictwo #fotografia
B4loco - Przygotowania do startu największego tradycyjnego balonu stratosferycznego ś...

źródło: comment_GiYiFJTNcdVfQZJZkROYCOCyKETlKhGu.jpg

Pobierz
  • 1