Wpis z mikrobloga

Mam kolejne pytanie. Jaką polecacie dystrybucję w której najlepiej sprawowało by się KDE? Kilka lat temu używałam kubuntu jeszcze z 3.5 i to było straszne, ale Gnome dla mnie jest nieestetyczne i prymitywne. Słyszałam że openSUSE jest dość sprawne ale nie chcę instalować w ciemno. Zależy mi głównie na stabilności i w miarę możliwości szybkości działania (wiadomo, KDE jest kobylaste), najlepiej jak by to była dystrybucja z domyślnym KDE a nie tak jak w kubuntu. Tylko proszę nie piszcie o gentoo bo ja tego nie ogarnę :-(

#linux #komputery #pomoc #systemyoperacyjne #komputery
  • 16
@tomasz_B: Nowe KDE jak ostatni raz testowałem to było mocno niestabilne. I w sumie oprócz wyglądu dużo nie różni się od 4. Po za tym czy ja wiem czy KDE jest takie mocno konfigurowalne? Niby ma masę opcji ale ile razy bym nie próbował do niego podejść to nie mogę ustawić rzeczy, które bez problemu ustawiłem sobie w xfce :/ Dlatego w razie czego xfce polecam.

edit Sprawdzałaś tutorial dla początkujących?
@Kryspin013: Xfce rzeczywiście wygląda ciekawie, jest tam możliwość akceleracji sprzętowej menedżera okien? czy trzeba compiza (nie wiem jak się to teraz nazywa) doinstalować? Ponoć od KDE4 którego nie miałam okazji jeszcze używać jest to już wbudowane w KWIN i to mnie nęci bardzo w nim :-) Do tego czytałam że nowe KDE współpracuje z telefonami android i też by mi się przydała ta funkcja :-)
Na razie instaluje sobie kubuntu aby zobaczyć co tam w tym KDE piszczy, potem ewentualnie zmienię na wydajniejszą dystrybucję, chciała bym tego archa ale nie ogarniam kompletnie tekstowego instalatora :-( Gdyby jakiś niebieski pasek mi to zrobił to bym była szczęśliwa albo wytłumaczył albo jakiś inny sposób podał jak go zainstalować.
@tomasz_B: Z tego co wiem to chyba nie. Tzn jest teoretycznie xfwm ale nie wiem jak on już tam działa i czy wykorzystuje akcelerację sprzętową czy nie. Wiem, że do xfce możesz doinstalować compiza bez problemu i są nawet całe distra, które mają już przygotowany config pod to (przełączasz tylko menedżer w opcjach, linux mint tak ma). Widziałem też, że ludzie wymuszali kwin w xfce i są do tego tutoriale w
@Kryspin013: Ładny masz pulpit :-) Ja chcę sobie zrobić taki bardziej kosmiczny ( ͡° ͜ʖ ͡°) aby jak wpadł ktoś do mnie to nie ogarnął by na początku niczego :-), ten pasek na dole to kiba-dock? pamiętam że taki miałam kiedyś i fajne efekty miał, to był mój pierwszy skompilowany program jeszcze na ubuntu 7 zdaje się. Potem sobie do compiza doinstalowałam emeralda i miałam takie kosmiczne
@tomasz_B:

ten pasek na dole to kiba-dock?

Plank

A wiesz może jak to jest ze sterownikami ATI teraz na linuxach?

Nie wiem bo nie korzystam ale podobno mocno tak sobie. Tylko to bardziej tyczy się gier...
@tomasz_B: Musiałam wrócić do windowsa ponieważ nie mogłam za nic w świecie ustawić natywnej rozdzielczości. Mam monitor na d-sub podłączony przejściówką z DVI i max rozdzielczość miałam 1280-1024 a monitor mam 1680x1050. Kiedyś wystarczyła zmiana jednej linijki w xorg.conf ale nie znalazłam tego pliku ( ͡° ʖ̯ ͡°) nie wiem jak to obejść :-( masz jakiś pomysł?
@Kryspin013: @tomasz_B: XFCE i inne nie mają wsparcia akceleracji przez co np na filmach na yt występuje "tearing" - poziome pasy przy dynamicznych momentach lub przy przesuwaniu okien. Rozwiązaniem tego przy XFCE i innych jest zainstalowanie Compton.