Wpis z mikrobloga

@Skyworld: ale z drugiej strony masz wiecznego sojusznika, raz tak zrobiłem grając Anglią, wyzwoliłem jakiś tam kraj na terenie Francji, oddawałem im prowincje co skutkowało tym, że w pewnym momencie mieli 2x więcej wojska ode mnie ;D
@nietopies: Wasal ma to i przy okazji ci płaci ( ͡º ͜ʖ͡º) no i jak cie najdzie ochota zawsze możesz go zaanektować marchia jest bezsowna, jak zwiększa limit na development albo go usuną to ok tak to bezsens
@Skyworld: ale jak bardzo nakarmisz wasala to będzie chciał się wyzwolić, a tamtych prowincji i tak nie chciałem to chociaż miałem zajebistego sojusznika który nigdy nie odmawiał pomocy :D
@nietopies: Ta chyba w momencie jak ssiesz z tech dyp i jak wasal ma od ciebie 3x więcej wojska oraz do tego jest rywalem historycznym.
Wasal jeszcze nigdy mi się nie chciał wyzwolić, niektórzy może mają ten problem jak wasalizują każdego jak leci i mają 10 mocniejszych od nich samych.
Nie opłaca się tego robić, gdy marchia dostanie za dużo prowincji (a więc zwiększy się jej development) traci wszystkie bonusy z tym związane a dalej jest marchią i nie możesz jej zaanektować.


@Skyworld: Przecież to usunęli jakiś czas temu (Common Sense?). Teraz tylko nie można stworzyć powyżej pewnego poziomu rozwoju marchii z wasala, ale możesz sobie marchie farmić do woli.
@myzael: Pamiętam że na starych marchia miała irytujący limit. Na CS nie sprawdzałem czy dalej występuje bo jedyna Marchia jaką miałem to Mołdawia jak testowałem Polakami kawalerie.
Myślałem że nie znieśli tego.
Wciąż Wasal > Marchia ( ͡º ͜ʖ͡º)
@myzael: Jedyny sens mając Mołdawię jako marchie była opcja przywrócenia jej statusu wasala ( )
możesz jakiś konkretny napisać, to sobie kiedyś porównam.
@twice: Sam też nie używam ( )

Co nie zmienia faktu, że postawienie tego gdzieś, na przesmyku gdzie jest niski supply limit, duże attrition, marchia ma idee defensywne i najlepiej jeszcze defensywne w narodowych pozwoliłoby stworzenie fajnej maszynki na manpower przeciwnika. Coś rzędu +75% defensiveness, zima/pustynia/tropiki, fort wysokiego poziomu i armie topią się jak śnieg na wiosne.
@myzael: właśnie dlatego brakuję szerszej gamy opcji sterujących zachowaniem AI jako subject m.in wymuszenie fabrykowania, czy prowadzenie bitew tylko w konkretnych prowincjach.
@twice: Przydatne są marchie na Bałkanach, grając np. PLC można nakarmić taką Wallachię pasek osłaniającym od Turków. Rzadko kiedy, grając na jakichś rozsądnych warunkach byłaby potrzeba wasalizacji takiego kraju, a pozwala nieco zrównać manpower.