Wpis z mikrobloga

Mam taką informację dla Mirków, przed którymi #matura i wybór kierunku studiów.

Jeśli jesteście zainteresowani elektroniką, automatyką, robotyką, informatyką - na #pwr (konkretnie na Wydziale Elektroniki) powstaje nowy kierunek 1-stopnia pt.Electronic and Computer Engineering (ECE) prowadzony w całości w języku angielskim. Kierunek stanowi swoistą kompilację najciekawszych zagadnień z praktycznej elektroniki, informatyki oraz automatyki/robotyki. Znajdziemy tam m.in. programowanie mikrokontrolerów, projektowanie układów elektronicznych, przetwarzanie sygnałów cyfrowych, sieci komputerowe, programowanie obiektowe i wiele innych. Wszystko to okraszone ogromną ilością laboratoriów i ćwiczeń (przy zachowaniu minimalnej ilości wykładów).

Poniżej wstawiam siatkę studiów oraz listę przedmiotów wybieralnych, które dadzą mniej więcej pogląd jak te studia będą wyglądać. Jeśli ktoś byłby zainteresowany szczegółami, tj. dodatkowymi informacjami o zawartości każdego z kursów, to służę informacją.

Co odróżnia ECE od innych kierunków elektronicznych na PWr i innych tego typu kierunków w Polsce:
1) Jest prowadzony w całości w języku angielskim (znany mi w Polsce jest obecnie tylko jeden inny kierunek elektroniczny inżynierski prowadzony po angielsku). Zalet nikomu chyba tłumaczyć nie trzeba. :) Jeśli ktoś jeszcze w to nie uwierzył (a mi też było ciężko, jak jeszcze byłem licealistą) - i tak całe słownictwo techniczne, materiały do nauki, książki i dokumentacja do wszystkiego jest w j. angielskim, więc generalnie dużo łatwiej studiować od razu po angielsku. :) Niewątpliwie jest to też okazja do wyszlifowania języka, wzrasta kompatybilność z uczelniami zachodnimi, no i z pewnością jest się lepiej postrzeganym zagranico jak się ma studia po angielsku.
2) Ilość kursów ogólnych (tzw. fachoidiotyzmów) została ograniczona do bardzo, bardzo niezbędnego minimum (narzucanego prawnie). Nie ma tu miejsca na zapychacze godzin.
3) Prawdopodobnie największa w kraju (jeśli chodzi o kierunki elektroniczne) wybieralność przedmiotów - na 5., 6. i 7. semestrze zdecydowaną większość godzin stanowią kursy wybieralne (optional courses), czyli przedmioty, które studenci sami wybierają. Innymi słowy - sam wybierasz, czego chcesz się uczyć - z bogatego katalogu kursów wybieralnych.
4) Zajęcia prowadzone są przez bardzo młodą kadrę dydaktyczną - gwarantujemy, że nie będzie tu siwych leśnych dziadków z pożółkłymi kartkami. Programy kursów ułożone są od zera (w tym roku). Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, a biegle po angielsku mówią tylko młodzi dydaktycy. :) No i moim zdaniem, przedmioty typu mikrokontrolery albo robotyka muszą być prowadzone przez młodych ludzi, będących na czasie z najnowszymi technologiami. A tacy ludzie właśnie będą to prowadzić.
5) Minimalna możliwa ilość wykładów - zajęcia w zdecydowanej większości prowadzone są w formie ćwiczeń i laboratoriów, czyli najbardziej wartościowej i najatrakcyjniejszej dla studentów. Przyświeca nam idea teaching by research, czyli chodzi o to, by student miał dostęp do laboratoriów z aparaturą na bardzo dobrym poziomie.

Oficjalne szczegóły będą zapewne zamieszczane na stronie Wydziału wkrótce. Kierunek rusza od października 2016, czyli mogą się na niego rekrutować przyszłoroczni maturzyści.
Warto nadmienić, że na tym samym wydziale od paru lat prowadzony jest z powodzeniem kierunek magisterski (2. stopnia) w języku angielskim o nazwie Advanced Applied Electronics (AAE), który od samego początku cieszy się dużą popularnością wśród studentów. Możliwa jest więc naturalna kontynuacja ECE właśnie na AAE. Bez problemu można również po ECE podjąć studia na informatyce czy też automatyce i robotyce.

Moim zdaniem jest to znakomita opcja dla osób zainteresowanych tematyką elektroniki, robotyki, automatyki oraz programowania. Stanowi pewnego rodzaju kompilację najciekawszych zagadnień z tych dziedzin. Z nastawieniem na praktykę i eksperyment, a nie nudne wykłady. :) W razie pytań jestem do dyspozycji. :)

Na koniec trochę spamu tagami. :D
#pwr #elektronika #robotyka #matura #studia
aikonek - Mam taką informację dla Mirków, przed którymi #matura i wybór kierunku stud...

źródło: comment_kGiGhKzArtP2JoTP7Z9tjtohckFrbDig.jpg

Pobierz
  • 33
@aikonek: W takim razie trzeba chyba przysiąść do matury, zeby sie dostać. Czuje, ze dużo osob moze sie rzucić na ten kierunek i progi bedą strasznie wysokie :/
@Onifai: na tym etapie nie przewidywane są żadne limity rekrutacyjne, w związku z tym teoretycznie może być na ten kierunek przyjętych i 500 osób, przez co próg będzie niższy. Oczywiście to jest stan obecny, a nie wiadomo, jakie decyzje zostaną podjęte przez wydział później. Może się okazać, że jakiś limit jednak zostanie narzucony.

@KostekZgubina: to już pozostaje w gestii odpowiedniego prodziekana i będzie się odbywać na zasadach identycznych jak w
@aikonek: Teraz jestem na 2 roku właśnie na W4 i chciałem od następnego roku zacząć drugi kierunek, myślałem o informatyce, ale widzę, że jest ciekawa alternatywa :) Wynik rekrutacji miałem bardzo dobry więc myślę, że z dostaniem się nie byłoby problemów, tylko fajnie byłoby mieć część przepisanych na pierwszym roku
@aikonek: ja jestem absolwentem kierunku EiT po angielsku na AGH. Muszę przyznać, że lista obieraków budzi wielki podziw u mnie. My mielsimy małą możliwość zmiany przedmiotów, głównie przez fakt, że zaczynając kierunek było 40 osób na roku, pod koniec inżynierskich 15 :). Mogę jedynie powiedzieć, że pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają osoby, które mają pojęcie o języku angielskim technicznym.
@ktoosiu: nie sądzę, żeby to był jakiś problem, naprawdę. Jak w miarę znasz angielski to sobie poradzisz. :)
@Onifai: jak będę cokolwiek nowego wiedział, to oczywiście dam znać. :)
@Dymitri: wiadomo, gdy zaczyna 40 osób, to wybieralność jest ograniczona - nie można otwierać kursu np. dla dwóch studentów. :) Ale liczymy na to, że system wybierania jak największej ilości kursów się sprawdzi.
@Dymitri:

@aikonek:

A co sądzicie po takim kierunku o zawodzie czysto programistycznym? Oczywiście języków bede sie uczył tez we własnym zakresie, ale czy po nich spokojnie moge isc na jakiegoś developera?
@Onifai: wiesz, wszystko zależy od tego ile poświęcisz na samodzielną pracę i rozwijanie się w domu, we własnym zakresie. Na uczelni ktoś Ci tylko pokaże pewne podstawy, nauczy szukać informacji oraz ukierunkuje na to, co jest aktualnie istotne, a o resztę musisz zadbać sam. Myślę, że na tym kierunku z pewnością nauczysz się podstaw programowania i poznasz podstawowe architektury mikrokontrolerów i nauczysz się je programować/obsługiwać. Możesz wybrać programistyczne kursy wybieralne. Niewątpliwie
@TheVecior: to po prostu tygodniowa ilość godzin danego przedmiotu (kursu) w danym semestrze. Na przykład, na 1. semestrze masz 2h przedmiotów humanistycznych (etyka/filozofia, etc.), 4h języka obcego, 5h programowania, itd. Na całym I semestrze studiów masz 23 godziny zajęć tygodniowo. Godziny są odwrotnie, żeby było czytelniej. :P (od razu widzisz ile jest sumarycznie godzin w danym semestrze).
@aikonek: przedmioty raczej normalne na takim kierunku. Przypuszczam, że na każdej uczelni są podobne. Ale + za to, że można je wybierać.

1) Pytanie dotyczące kursów opcjonlanych. Załóżmy, że wszyscy studenci wybierają trzy pierwsze kursy z opcji 1. Co w takim wypadku, czy wszyscy będą mieli te przedmioty?
2) Sytacja taka jak powyższa, ale 2 studentów wybrało inaczej. Czy zostanie utworozna dla nich grupa?