Wpis z mikrobloga

Pamiętam, że dawno temu obiecałem, że będę na bieżąco tłumaczył (nawet w telegraficznym skrócie) artykuły z lumosity. Jakoś niespecjalnie się przykładałem, ale dziś w 40 minut ogarnąłem ten spam na skrzynce pocztowej i w skrócie spisałem to na dole. Największą produktywność mam gdy teoretycznie powinienem się celowo #!$%@?ć.
Miłych świąt.

#lumosity, wątek zbiorczy (25 grudnia 2015)


Siła jednego połączenia. Za każdym razem jak się czegoś uczysz, tworzone są nowe połączenia neuronowe. Im silniejsze szlaki - tym lepiej coś wykonujesz. Jeżeli masz jakiś codzienny rytuał mający wiele lat - pewnie robisz go automatycznie, bez udziału świadomości, z maksymalną szybkością.

Wiele połączeń. Nauka historii jest zależna od tego, czy potrafisz utworzyć wiele połączeń do tego samego faktu. Sama informacja o tym, że wygraliśmy pod Wiedniem w 1683 roku nie jest zbyt silna. Ale znajomość tła historycznego, indywidualnych historii bohaterów tego okresu, znajomość skutków bitwy, znajomość ewentualnych konsekwencji przegranej, sens dla Europy i świata Islamu - im więcej informacji łączy się jedną informacją, tym silniejsza ta, przecież zwykła data 1683 rok się staje.


Look for: "stroop test". Nieuleganie impulsowi nazywania napisów niezgodnie z ich faktyczną barwą można wytrenować. Nieuleganie impulsom jest powiązane z samodyscypliną do robienia 1 rzeczy.



Zdrowe związki z ludźmi, poczucie wspólnoty == zdrowie fizyczne i psychiczne.

Mind wandering - błądzący umysł po przeszłości i przyszłości jest powodem chronicznego poczucia nieszcześcia. Skupiając się na tym co jest tu i teraz, jesteś na drodze na bycia szcześliwym bezwarunkowo. Tak samo żyją szczęśliwe dzieci - widzą beztrosko tylko to co się dzieje wokół nich.

"entorhinal cortex" dzięki konsolidacji pamięci podczas snu wzmacnia pamięć długoterminową. Chcesz mieć dobrą pamięć? Musisz spać 7-8 godzin w godzinach nocnych (nie w dzień, bo rano zwiększa się poziom kortyzolu), przy 0 ekspozycji na niebieskie światło (f.lux + blackout curtains)


Prodigy-childs (dzieciaki osiągające profesjonalny status na danym polu w młodym wieku): wszystkie 7 badanych dzieciaków posiadało doskonałą pamięć roboczą. Badanie obejmowało czynniki: ogólna inteligencja, pamięć robocza (working memory), zdolności wizualne, ilość czasu na trening (10+lat), autyzm, inne. Efekt badania? Wszystkie prodigy childs miały 99% efektywności pamięci roboczej (working memory).

[3] Pamięć robocza to: magazynowanie i manipulowanie wieloma kawałkami informacji w umyśle.

Poza tym ogólna inteligencja dzieciaków to 108-142 IQ, dwa dzieciaki miały 70 i 79 percentyli (nie mam pojęcia jak dokładnie wyrazić percentylę). Wszystkie dzieciaki były inteligentne, ale to nie było powodem ich cudownych zdolności. Wszystkie dzieciaki oblały test dla wizualnych zdolności (visual abilities) i nie trenowały swoich zdolności więcej jak 10 lat od momentu demonstrowania umiejętności. Jedne dzieciaki miały autyzm, drugie nie.

Dzieciaki z silną samokontrolą miały także silną samokontrolę jako dorośli. Samokontrola jest powiązana z wrażliwością na emocjonalne sytuacje. Innym słowy, jak bardzo jesteś wrażliwy na impulsy - czy potrafisz im ulegać jeżeli logicznie wiesz, że w przyszłości ci to da więcej korzyści

IQ to umiejętność skupiania się na istotnym przy jednoczesnym ignorowaniu nieistotnego - im wyższy, tym szybciej przetwarzasz tą samą informację. Informacje pochodzą z: dźwięki, widoki, odczucia fizyczne

Verbal fluency: gdy nie możesz sobie przypomnieć słowa który jest "na końcu twojego języka"


#lumosity #psychologia #rozwojosobisty
  • 3
@Phallusimpudicus: Daję suba, ale tu chodzi o to lumosity: http://www.lumosity.com/ ? Jeśli tak to tak tylko dorzucę offtopic, że te ich gry mające trenować mózg itp. to prędzej naciąganie niż trenowanie mózgu. Naukowe badania obaliły tezę, że takie gry pomagają rozwijać funkcje kognitywne. Pewnie większość osób o tym wie, ale ja się niedawno dowiedziałem. ;)

//oczywiście to offtopic. Nie mówię że te informacje tutaj przetłumaczone na polski to "naciąganie", bo tak
@JakisTakiNick: Grając w te gry, jesteś lepszy w graniu w te gry. Ok, niech każdy oceni sam. Ja grając w csa wcale nie jestem lepszy w swojej pracy ;) Te gry nie są takie złe - w końcu lepiej dać dzieciakowi pograć w to, niż pozwalać aby się odmóżdżał przed TV. W sumie to wszystkie dzieciaki dzisiaj grają w lola albo dotę - w tej ostatniej wymagane jest spełnienie wielu czynników
Grając w te gry, jesteś lepszy w graniu w te gry. Ok, niech każdy oceni sam. Ja grając w csa wcale nie jestem lepszy w swojej pracy ;)


@Phallusimpudicus: Tylko te ich gry twierdzą, że np. polepszą Twoją pamięć, albo coś innego, a badania pokazują, że to nieprawda. CS nie twierdzi, że sprawi, iż Twoja wydajność w pracy się zwiększy.

Te gry nie są takie złe - w końcu lepiej dać